HomeSliderΤο έκανε όπως έπρεπε η ΑΕΛ

Το έκανε όπως έπρεπε η ΑΕΛ

Με δεύτερη νίκη, επίσης με 1-0, η ΑΕΛ επικράτησε της Βλάζνια μέσα στην Αλβανία και προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του UEFA Conference League. Όπως και στο παιχνίδι στη Λεμεσό πριν από μια βδομάδα, έτσι και στο σημερινό, ο Τσέποβιτς ήταν ο ποδοσφαιριστής που σκόραρε και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Μετά από ένα κάκιστο πρώτο 15λεπτο και από τις δύο ομάδες, η ΑΕΛ πήρε τα ηνία και ξεκίνησε να ψάχνει τον τρόπο με τον οποίο θα φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Τελικά, στο 20′ ήρθε το γκολ για τους “γαλαζοκίτρινους”.

Ο Ριέρα με εξαιρετική κάθετη πάσα βρήκε τον Στέφαν Τσέποβιτς και αυτός πλάσαρε ιδανικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Από εκείνο το σημείο και μετά, η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που έπαιζε πολύ καλύτερα από την αντίπαλό της και διατηρούσε με άνεση το προβάδισμα.

Τα δεδομένα διαμορφώθηκαν σε κάποια στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο. Από το 60 κι έπειτα, ο προπονητής της Βλάζνια έκανε αρκετές αλλαγές και έδωσε βάρος στην επίθεση. Η γηπεδούχος ομάδα είχε την καλύτερή της ευκαιρία στο 67ο λεπτό, όταν σε κεφαλιά του Ντίλεβαρ, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Βοζίνια. Η Βλάζνια είχε και δεύτερο δοκάρι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν όλα είχαν κριθεί.

Γενικά η ΑΕΛ πήρε δίκαια τη νίκη, γιατί ήταν η καλύτερη ομάδα και στα δύο παιχνίδια. Μάλιστα, πήρε την πρόκριση με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αφού αυτό έγινε με δύο νίκες. Υπήρξαν κάποιες αδυναμίες που παρατηρήθηκαν στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα, αλλά αυτό είναι φυσιολογικό. Αυτή την περίοδο δεν υπάρχει καμιά ομάδα που να είναι απόλυτα έτοιμη, ενώ στην προκειμένη περίπτωση οι “γαλαζοκίτρινοι” είχαν αυτό το μικρό χρονικό διάστημα για να υπερασπιστούν ένα προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στον επόμενο γύρο, οι “γαλαζοκίτρινοι” θα αντιμετωπίσουν την Καραμπάχ από τον Αζερμπαϊτζάν. Πρώτος αγώνας την ερχόμενη Πέμπτη (05/08) στο “ΑΕΚ Αρένα” και ο επαναληπτικός στις 12/08 εκτός έδρας.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Σάντος, Τεξέιρα (43′ Σωτηρίου), Ριστέφσκι, Μαζάν, Μεντόγεβιτς, Νταβόρ, Ριέρα (85′ Μάζουρεκ), Έουλερ (64′ Πελέ), Τόρες, Τσέποβιτς