HomeΟΜΑΔΕΣΑΠΟΕΛΤο ΑΠΟΕΛ έχει το πάνω χέρι

Το ΑΠΟΕΛ έχει το πάνω χέρι

Βήμα πρόκρισης στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ έκανε το ΑΠΟΕΛ με τη νίκη του επί της Κιζιλζάρ (1-0) στο ΓΣΠ. Το τελικό αποτέλεσμα δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα του αγώνα, αφού οι «γαλαζοκίτρινοι» κυριάρχησαν σε όλο το 90λεπτο και έχασαν ευκαιρίες για ευρύτερη νίκη, που θα τους έδινε άνεση για τον επαναληπτικό της ερχόμενης Πέμπτης στην «Αστάνα Αρένα» του Καζακστάν.

Το τέρμα που έκρινε το παιχνίδι σημείωσε ο Γιώργος Εφραίμ, με πανέμορφο σουτ στο 27ο λεπτό.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή έφτιαξε αρκετές φάσεις στην εστία του Λομπάντσεφ, ο οποίος πραγματοποίησε μερικές σωτήριες επεμβάσεις σε κεφαλιά του Ηλία (43’), πλασέ του Εφραίμ (70’) και σουτ του Μαρκίνιος (88’). Στο 51’ ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων είχε σύμμαχο το οριζόντιο δοκάρι σε σουτ του Ηλία, ενώ ο Ντάλσιο αστόχησε δις σε ένα λεπτό σε κεφαλιές (75’-76΄).

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεπάκ, Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι, Εντονγκαλά (84’ Θεοδώρου), Νταουσβίλι (73’ Μαρκίνιος), Σαρφό, Εφραίμ (73’ Βιγιαφάνιες), Ντάλσιο (84’ Στ. Γεωργίου), Ηλία.

Κιζιλζάρ: Λομπάντσεφ, Ταπάλοφ, Γκούρμαν, Καρσάκεβιτς, Μούζεκ (73’ Μουλτίνοφ), Μπούσμαν, Γιάκοβλεφ (60’ Μουράτσεφ), Κονέ, Ντος Σάντος, Πόντιο (60’ Κοζλόφ), Λομπζανίντζε (90’+3 Τσικάντσι).

Σκόρερ: 27’ Εφραίμ

Κίτρινες: Εφραίμ/ Λομπάντσεφ, Μούζεκ