HomeSliderΘρύλος με ψηλά το κεφάλι!

Θρύλος με ψηλά το κεφάλι!

Αποχαιρέτησε το Γιουρόπα Λιγκ σαν… θρύλος! Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 της Άρσεναλ στο Λονδίνο χάρη στο γκολ του Ελ Αραμπί, αλλά αυτό δεν έφτανε, καθώς στο πρώτο ματς των «16» της διοργάνωσης στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» έχασε με 3-1.

Ο Ελ Αραμπί με το γκολ που πέτυχε (51′) έδωσε ελπίδες στην ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς για την ανατροπή της ήττας στο πρώτο παιχνίδι. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως δεν κατάφεραν να χτυπήσουν και δεύτερη φορά για να προσθέσουν άγχος στους Λονδρέζους και να διεκδικήσουν τις, λιγοστές, πιθανότητες πρόκρισης που τους είχαν απομείνει. Την ίδια ώρα, ο Μπα με μια απερίσκεπτη αποβολή στο 82ο λεπτό έβαλε… τέλος στις προσπάθειες για διεκδίκηση του «θαύματος».

Τουλάχιστον, οι Πειραιώτες πήραν μια νίκη κυρίως για το κύρος τους. Παράλληλα, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν την Άρσεναλ για τρίτη διαδοχική φορά εκτός έδρας μετά την περσινή νίκη-πρόκριση με τον Ελ Αραμπί και εκείνο το μεγάλο «διπλό» με τον Φινμπόγκασον (2-3)!

Από εκεί και πέρα, η Ντιναμό Ζάγκρεμπ έκανε τη μεγάλη έκπληξη και απέκλεισε την Τότεναμ παρά την ήττα με 2-0 στον πρώτο αγώνα! Η ομάδα της Κροατίας επικράτησε με 2-0 στην κανονική διάρκεια με τα γκολ του Όρσιτς (62’, 83’) και στην παράταση ο ίδιος παίκτης (106’) χάρισε τη νίκη με 3-0 και την πρόκριση στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Θέση στους «8» έκλεισε» και η Ρόμα. Οι «τζιαλορόσι» κέρδισαν με 2-1 τη Σαχτάρ στην Ουκρανία και σε συνδυασμό με το 3-0 του πρώτου αγώνα προκρίθηκαν. Ο Μαγιοράλ σκόραρε δις για τη Ρόμα (48’, 72΄), ενώ για τη Σαχτάρ πέτυχε το γκολ ο Μοράες (59’).

Έχασε με 2-1 (29’ αυτ. Βαγιέχο, 90’ πεν. Χέσταντ-72’ Σολδάδο) από τη Μόλντε η Γρανάδα, αλλά προκρίθηκε στα προημιτελικά, καθώς κέρδισε με 2-0 στο πρώτο ματς.