HomeSliderΤεράστια νίκη με δίμπαλο από Σαντίκ!

Τεράστια νίκη με δίμπαλο από Σαντίκ!

Τεράστια νίκη για την Δόξα με 2-1 με πρωταγωνιστές Σαντίκ και Σισκόφκσι. ”Χάνουν” κι άλλο έδαφος στην Ομόνοια.

Η Ομόνοια μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κυκλοφορούσε την μπάλα συνεχώς έξω από την περιοχή της Δόξας για να χάσει την πρώτη της ευκαιρία στο 7′ με τον Τζιωνή να στέλνει την μπάλα άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σαντίκ βρέθηκε απέναντι από τον Ουζόχο μετά από κόντρα και ο έμπειρος φορ της Δόξας δεν λάθεψε και έγραψε το 1-0.

thumbnail preview 17

Στη συνέχεια η Ομόνοια έπρεπε να ανεβεί και αυτό έκανε χάνοντας πολύ καλή ευκαιρία με τον Τσέποβιτς στο 24′, πέρασε έξω η κεφαλιά του Σέρβου. Δύο λεπτά αργότερα ο Τσέποβιτς συνεργάστηκε πολύ όμορφα με τον Τζιωνή και ο Κύπριος άσος ισοφάρισε για το 1-1.

thumbnail preview 18

Η Ομόνοια συνέχισε να είναι καλύτερη μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και έχασε ακόμα μια τεράστια ευκαιρία και πάλι με τον Τσέποβιτς στο 35′ σε τετ ατ τετ να του λέει όχι ο Σισκόφκσι.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για την Δόξα αφού μόλις στο 47′ κέρδισε πέναλτι και το μετάτρεψε σε γκολ ο Σαντίκ για το 2-1.

thumbnail preview 16

Έπρεπε να φτάσουμε στο 76′ για να δούμε ξανά ευκαιρία αφού η Δόξα αμυνόταν πολύ καλά και η Ομόνοια δεν μπορούσε. Στο 76΄λοιπόν ο Κακουλλής έκανε το γύρισμα στην περιοχή αλλά ο Τσέποβιτς δεν πρόλαβε για πολύ λίγο. Δέκα λεπτά αργότερα στο 86′ ο Ιγιάγι βρέθηκε απέναντι από τον Σισκόφκσι αλλά ούτε αύτος κατάφερε να τον νικήσει για την ισοφάριση.

Στο 90′ χάθηκε η φάση του αγώνα για την Ομόνοια αφού ο Μποτεάκ από την μικρή περιοχή δεν κατάφερε να βρει στόχο!

Στα επόμενα λεπτά των καθυστερήσεων η Δόξα κράτησε το προβάδισμα και πανηγύρισε μια τεράστια νίκη!

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Αντένον, Ασαμόα, Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Μπαλντέ (80΄Σάσι) Αντάμοβιτς (63΄Ντίας) Χριστοφή (80΄Καλλής) Καραμανώλης, ΜέσκαΤραϊτσέφσκι

Στον πάγκο: Ορφανίδης, Μπένι, Ανάνε, Ολιβέιρα, Οικονομίδης, Φασουλιώτης, Βασιλείου, Καλλής, Εμπραλίντζε, Σάσι

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Λέτσιακς, Σέχου, Χούμποτσαν, Λανγκ, Μπασιρού, Μιξ, Τζιωνής, Λοϊζου (83΄Μποτεάκ)  Ντούρις (68΄ Κακουλλής) Τσέποβιτς (83΄Ιγιάγι)

Στο πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης, Κίκο, Παναγιώτου, Ψάλτης, Χαραλάμπους, Ασημένος, Γκόμεθ, Ιγιάγι, Ζαχαρίου, Μποτεάκ, Κακουλλής

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Ομηρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας