HomeΟΜΑΔΕΣΑΕΛΤα πήρε όλα κι έφυγε η ΑΕΛ / Νταμπλούχος στο φούτσαλ

Τα πήρε όλα κι έφυγε η ΑΕΛ / Νταμπλούχος στο φούτσαλ

Μετά το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα που κατέκτησε πριν λίγες μέρες, η ΑΕΛ ευτύχησε να πανηγυρίσει και το πρώτο νταμπλ στην ιστορία της στο φούτσαλ. Η ομάδα της Λεμεσού επιβλήθηκε στο «Κίτιον» της ΑΕΚ με 6-1, στον τελικό της διοργάνωσης.

Το πρώτο ημίχρονο του τελικού ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δείχνουν τις προθέσεις τους για να κατακτήσουν το τρόπαιο. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός, ότι μέχρι το 5ο λεπτό σημειώθηκαν τρία τέρματα. Αρχικά η ΑΕΛ προηγήθηκε στο 3′ με τον Τσακανιά. Στο 4′ ισοφάρισε η ΑΕΚ με τον Κουλουμπρή και ένα λεπτό αργότερα ο Χατζηγεωργίου με ωραίο τακουνάκι, νίκησε τον Ψηλογένη και διαμόρφωσε το 1-2.

Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν αρκετά… κλειστό και δεν είδαμε αρκετές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίας. 7.6 δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση του 20ού λεπτού, η ΑΕΛ πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Φαμπρίτσιο. Έτσι, η ομάδα της Λεμεσού πήγε στα αποδυτήρια με αυτό το σημαντικό προβάδισμα και έβαλε τις βάσεις για κατάκτηση του τροπαίου.

Το 1-6 έγινε με ακόμα τρία προσωπικά γκολ του Φαμπρίτσιο που σημείωσε καρέ τερμάτων. Βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 31′ στο 34′ και στο 40′. Η ΑΕΛ πήρε πανάξια και το Κύπελλο και δικαίως οι φίλοι της που βρέθηκαν στη Λάρνακα πανηγύρισαν με τη ψυχή τους και αυτή την επιτυχία.

Οι κατακτήσεις

Το Κύπελλο στο φούτσαλ ξεκίνησε στην Κύπρο την αγωνιστική περίοδο 1999-2000. Η πρώτη ομάδα που το κατέκτησε ήταν η ομάδα του Αραράτ. Είναι η ομάδα με τις περισσότερες κατακτήσεις, αφού πανηγύρισε το τρόπαιο 7 φορές. Την τελευταία που το κατέκτησε ήταν την αγωνιστική περίοδο 2017-18 όταν υπήρξε η ένωση με την Ομόνοια.

Οι «πράσινοι» της Λευκωσίας είναι η δεύτερη ομάδα σε κατακτήσεις, καθώς μετρά έξι τρόπαια, συμπεριλαμβανομένου και αυτού που κατέκτησε μαζί με την ομάδα του Αραράτ την περίοδο 2017-18. Τη σεζόν 2020-21, ήταν η τελευταία φορά που στέφθηκε Κυπελλούχος Κύπρου η Ομόνοια.

Τρίτη ομάδα σε κατακτήσεις είναι το ΑΠΟΕΛ, το οποίο κατέκτησε για τελευταία φορά το τρόπαιο την περασμένη αγωνιστική περίοδο απέναντι στην ΑΕΛ με σκορ 5-4. Οι «γαλαζοκίτρινοι» μετρούν πέντε κατακτήσεις Κυπέλλων.

Η ΑΕΛ κατέκτησε φέτος κατέκτησε για πρώτη φορά το νταμπλ στην ιστορία της. Ωστόσο, τα προηγούμενα χρόνια κατάφερε να πανηγυρίσει και πρωτάθλημα και Κύπελλο. Φέτος είναι η πρώτη φορά που παίρνει και τα δύο τρόπαια. Η ομάδα της Λεμεσού πήρε και την περσινή αλλά και τη φετινή περίοδο το πρωτάθλημα, ενώ το Κύπελλο, το κατέκτησε (πέρα από τη φετινή περίοδο) και τη σεζόν 2016-17.

Από μία κατάκτηση Κυπέλλου μετρούν ο Ολυμπιακός Λευκωσίας (2000-01), ο Παρνασσός Στροβόλου (2005-06) και το GS School (2006-07).