HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΣυνεχίζει αήττητη η Λειψία

Συνεχίζει αήττητη η Λειψία

Νίκη, με την οποία φιγουράρει πλέον στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Bundesliga, πέτυχε η Λειψία που επικράτησε στο Άουγκσμπουργκ με 2-0 της τοπικής ομάδας.

Οι «ταύροι» είδαν τον Ανχελίνιο να σκοράρει για δεύτερο σερί ματς με κεφαλιά, μετά από… σλάλομ του Ντάνι Όλμο που πέρασε τρεις αντιπάλους και σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, λίγο πριν την ανάπαυλα.

Ενώ στο 66ο λεπτό ο Πούλσεν που είχε περάσει στο ματς… δευτερόλεπτα πριν, έκανε με φοβερό μονοκόμματο σουτ στην κίνηση το 0-2 για την Λειψία, μετά από μια ακόμα ασίστ του Ντάνι Όλμο και διατήρησε το αήττητο σερί της ομάδας του!

Δυσκολεύθηκε αλλά τα… κατάφερε τελικά η Μπορούσια Ντόρτμουντ, που νίκησε με 1-0 την Χόφενχαϊμ εκτός έδρας και πήρε δεύτερο διαδοχικό «τρίποντο» στο πρωτάθλημα.

Οι Βεστφαλοί είδαν τον Ρέινα να χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 0-1 στο 35’, ενώ δύο λεπτά μετά είχαν δοκάρι με την κεφαλιά του Μενιέ μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Ο Χάαλαντ ήρθε από τον πάγκο στο 64ο λεπτό και 12 λεπτά έδωσε τη λύση για τη Ντόρτμουντ «σερβίροντας» το νικητήριο γκολ στον επερχόμενο Ρόις, που έκανε… σεφτέ, αφού ο Μπάουμγκαρτνερ σούταρε πάνω στον Χιτς -που έπαιξε αντί του Μπίρκι- οκτώ λεπτά πριν τη λήξη…