HomeSliderΣυνεχείς οι προκλήσεις...

Συνεχείς οι προκλήσεις…

Η ΑΕΛ ξεπέρασε το εμπόδιο του Ολυμπιακού και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στον ένα βαθμό. Ο Ντούσαν Κέρκεζ περίμενε ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι στην ομάδα της Λευκωσίας και η πραγματικότητα ήταν αυτή. Ο αντίπαλος μπήκε στο γήπεδο με μόνο στόχο να κάνει τη ζημιά και όσες φορές του δόθηκε η ευκαιρία, απείλησε την άμυνα της ΑΕΛ.

Οι ποδοσφαιριστές της λεμεσιανής ομάδας ήταν από το ξεκίνημα πολύ καλοί και είχαν απαιτήσεις. Μπορεί το πρώτο γκολ να ήρθε πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Ντανίλο, αλλά η ΑΕΛ μπορούσε να σκοράρει και πιο νωρίς στις ευκαιρίες που δημιούργησε. Τα δεδομένα ήταν δύσκολα και στο δεύτερο ημίχρονο, αφού το 1-0 δεν επέτρεπε εφησυχασμό. Το γκολ του Μαέ στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν το γκολ που επέτρεψε στην ΑΕΛ να νιώσει κάπως πιο ήρεμη στη συνέχεια.

Το πολυπόθητο τρίποντο είναι γεγονός και η προσοχή έχει στραφεί πλέον στο παιχνίδι με την ΑΕΚ που ακολουθεί. Αξίζει να σημειώσουμε πως η ΑΕΛ θα δώσει δύο παιχνίδια σε διάστημα λίγων ημερών. Στις 11 Απριλίου θα γίνει η αναμέτρηση στη Λάρνακα, ενώ τρεις ημέρες αργότερα (14/04) θα διεξαχθεί ο πρώτος ημιτελικός Κυπέλλου με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Ο Ντούσαν Κέρκεζ έχει αρκετούς παίκτες διαθέσιμους για το παιχνίδι με την ΑΕΚ και θέλει να παρουσιάσει μια ομάδα η οποία θα πάρει το ζητούμενο, που είναι οι τρεις βαθμοί. Παράλληλα, θα επιδιώξει να τελειώσει το παιχνίδι χωρίς απώλειες, ώστε να υπάρχουν αρκετοί παίκτες διαθέσιμοι και στο παιχνίδι Κυπέλλου.

Θυμίζουμε ότι στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό δεν ήταν απόλυτα έτοιμοι για να παίξουν και στα 90 λεπτά οι Αντρέ Τεϊσέιρα και Άντονι Γεωργίου. Με δεδομένο ότι οι δύο ποδοσφαιριστές θα ακολουθήσουν ολόκληρο το μέρος της προετοιμασίας αυτή τη βδομάδα, αναμένεται ότι θα είναι υποψήφιοι για να βρεθούν στην ενδεκάδα της αναμέτρησης με την ΑΕΚ. Ο Ντούσαν Κέρκεζ θα έχει μαζί του και τον Μεντόγεβιτς, ο οποίος εξέτισε την ποινή της τιμωρίας του. Για το λόγο αυτό αναμένεται να γίνουν ορισμένες διαφοροποιήσεις στο αρχικό σχήμα της αναμέτρησης με την ΑΕΚ.