HomeApp Push NotificationΣυμβιβασμός στο στάδιο ''Αλφαμέγα'' !

Συμβιβασμός στο στάδιο ”Αλφαμέγα” !

Άρης Λεμεσού και Ακρίτας Χλώρακας, εξήλθαν ισόπαλοι με σκορ 0-0 στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 18η αγωνιστική στροφή του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, την πρώτη καλύ ευκαιρία κατέγραψε στο 10ο λεπτό ο Ακρίτας με το φαλτσαριστό σουτ του Ελ Τζεμαϊλί το οποίο ανακόπηκε έπειτα από σπουδαία επέμβαση του Βανά.

Μετά και το αρχικό σοκ του γκολ, ο Άρης ανέβασε απόδοση και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης. Στο 13′ ο Μποακί μπήκε στη περιοχή, και τελευταία στιγμή ο Φοφανά μπήκς στην φάση και έδιωξε σε κόρνερ πριν ο Αφρικανός να δώσει έτοιμο γκολ στον Κακόριν.

Στο 31′ η ”ελαφρά ταξιαρχία” είχε άλλη μια ευκαιρία όταν ο Μπένγκτσον μπήκε στη περιοχή και έκανε το γύρισμα για τον Κακόριν, αλλά ο Πεντρέου έδιωξε σε κόρνερ.

Παρά την πίεση του Άρη, ο Ακρίτας προσπάθησε αρκετές φορές να γίνει και αυτός απειλητικός είτε μέσω αντεπιθέσεων είτε μέσω στατικών φάσεων.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα και μόλις στο 52ο λεπτό, μετά από επέμβαση του VAR ο Μπρόρσον του Άρη αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα (η αρχική απόφαση του διαιτητή ήταν κίτρινη)

Ο Ακρίτας ανέβασε τον ρυθμό του και άσκησε πίεση για να πετύχει το γκολ χωρίς ωστόσο να καταφέρει να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Αντίθετα, ο Άρης ήταν αυτός που στα τελικά στάδια του αγώνα ήταν πιο επικίνδυνος έχοντας μάλιστα και 2-3 ευκαιρίες για την επίτευξη γκολ, το οποίο ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει.

Το 0-0 ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Άρης: Βανά, Μεντιούμπ (Γιαγκό 23’/Μπαμπίκα 46′), Καζού, Μποακί, Μπένγκτσον, Μαγιαμπέλα, Στρούσκι, Μουσούντα, Μπρόρσον, Γιαμπλόνσκι, Κακόριν (Ντελμίρο 62′)

Ακρίτας: Περντρέου, Φοφανά, Ντραμέ, Κονέ, Γκονζάλες, Ελ Τζεμιλί (Ζουνίνιο 70′), Κλεμέντε, Γαβριήλ (Βάσκο 70′), Φουριέλ, Σέχιτς, Πικής.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος
4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
VAR: Αθανασίου Κυριάκος