HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΣτο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο το ντέρμπι, αλάνθαστη η Sabbianco Ανόρθωση

Στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο το ντέρμπι, αλάνθαστη η Sabbianco Ανόρθωση

Την Τετάρτη (26/10) έγιναν οι τρεις εκ των τεσσάρων αγώνων της 5ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών στο Χάντμπολ καθώς η αναμέτρηση ΑΟ ΚΝ Αγ. Τριμιθιάς – Προοδευτικός Πάφου αναβλήθηκε λόγω μη διαθεσιμότητας του γηπέδου.
Στον πιο σημαντικό αγώνα το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο επικράτησε στην έδρα του με 26-25 του ΑΠΟΕΛ και έφτασε τις τρεις νίκες που το φέρνουν στην τρίτη θέση. Το σκορ ημιχρόνου ήταν 11-11. Για τους νικητές ο Ανδρέας Ιωάννου έβαλε 7 γκολ ενώ πρώτος σκόρερ του αγώνα με 9 ήταν ο Φωτίου του ΑΠΟΕΛ.
Η Sabbianco Ανόρθωση έκανε το 5/5 κερδίζοντας πολύ εύκολα το ΘΟΪ Αυγόρου με 47-10 (ημίχρονο 20-3). Ο Φέκκας έβαλε 9 γκολ ενώ οι Παβλιτσένκο και Μιχαηλίδης πρόσθεσαν από 8.
Στον Στρόβολο ο Παρνασσός έφτασε στην 4η του νίκη κερδίζοντας την Ένωση Νέων Αγίας Βαρβάρας με 44-30 (ημίχρονο 22-10). Πρώτο βιολί των νικητών ο Καρκαλάτος με 9 γκολ, 8 πρόσθεσε ο Λάσκος. Από 9 έβαλαν οι Αραούζου και Γ. Σάββα της ΕΝΑΒ.
Ο Παρνασσός αναχώρησε την Πέμπτη για το Βέλγιο όπου το Σαββατοκύριακο θα δώσει και τους δύο αγώνες με την HC Vise BM για το β’ γύρο του EHF European Cup. Στη διοργάνωση μετέχει και η Sabbianco Ανόρθωση η οποία θα δώσει στην Κύπρο τα δύο παιχνίδια με την Ισλανδική Haukar στις 5 & 6 Νοεμβρίου.

Ο Μαυρομμάτης πέτυχε το 2/2

Την Τρίτη (25/10) ο Μαυρομμάτης Αγίου Παύλου πέτυχε το 2/2 στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 2ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Ανδρών Β’ Κατηγορίας. Η ομάδα του Αγ. Παύλου κέρδισε 33-25 εκτός έδρας τον ΑΟ Ανθούπολης, έχοντας προηγηθεί 18-13 στο ημίχρονο. Ο Ιωάννης Κυπριανού έβαλε 9 γκομ για τους νικητές, ενω ο Χρ. Μαυρομμάτης έβαλε 10 για τους γηπεδούχους. Οι υπόλοιποι αγώνες της 2ης Αγωνιστικής ειναι :
▪︎ 27/10 – 21:00 Απόλλων Αγ.Παύλου v ΑΟ Αραδίππου
▪︎ 30/10 – 18:00 Πανελλήνιος v Ατρόμητοι Αγ.Τριμιθιάς
▪︎ 31/10 – 20:30 Ομόνοια Αγ. Βαρβάρας v CyView Λατσιά