HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΣταθερή αξία ο Παύλος Κοντίδης!

Σταθερή αξία ο Παύλος Κοντίδης!

Την σταθερή παρουσία του στην ελίτ της παγκόσμιας ιστιοπλοΐας επιβεβαίωσε ο Παύλος Κοντίδης, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Αδελαΐδας, τερματίζοντας για δέκατη συνεχόμενη μεγάλη διοργάνωση στην πρώτη εξάδα. Ο 34χρονος ιστιοπλόος τερμάτισε τέταρτος στην κούρσα των μεταλλίων και κέρδισε μία θέση στη γενική κατάταξη, ανεβαίνοντας στην έκτη. Φθάνοντας στους 79 βαθμούς ποινής ξεπέρασε τον Γάλλο Ζαν Μπαπτίστ Μπερνάζ (86β.), ο οποίος ήταν ένατος στην κούρσα των μεταλλίων.

«Είδα αρκετά θετικά πράγματα σε αυτό τον αγώνα. Επειδή είναι η Ολυμπιακή χρονιά δεν ήταν ο πιο σημαντικός, και είναι πολύ ενθαρρυντικά για τη συνέχεια», ανέφερε ο Κοντίδης και πρόσθεσε: «Είμαι σίγουρος ότι αν ξεκινούσε τώρα το Παγκόσμιο θα ήταν καλύτερο το αποτέλεσμα, όμως αυτή η σταθερότητα που επικρατεί τα τελευταία χρόνια με χαροποιεί ιδιαίτερα. Παρόλο που δεν ήταν η εβδομάδα μου κατάφερα να πλασαριστώ στις πρώτες θέσεις και να αναδείξω την Κύπρο μας».

Τα πράγματα θα μπορούσαν να ήταν καλύτερα για τον Παύλο Κοντίδη εάν δεν χανόταν σημαντικό έδαφος στις πρώτες ιστιοδρομίες. «Φάνηκε ότι οι αθλητές που πέρασαν αρκετό χρόνο εδώ εγκλιματίστηκαν με τις συνθήκες, πώς συμπεριφέρεται ο άνεμος και την τεχνική με τον κυματισμό που επικρατούσε. Στην πορεία, που αντιληφθήκαμε και εμείς τη συμπεριφορά του ανέμου, τα αποτελέσματα ήταν καλύτερα στα τελικά, παρά στα προκριματικά, που συνήθωςς είναι ανάποδα», ήταν το σχόλιο του.

Στην Αδελαΐδα το Πρωτάθλημα διέφερε από τις τελευταίες μεγάλες διοργανώσεις, που οι ιστιοδρομίες πλέον είναι διάρκειας 45-50’ και διήρκεσαν 10-15’ περισσότερο, όπως ήταν οι κούρσες παλαιότερα. «Κάποιος θα σκεφτεί, εντάξει 10-15 λεπτά, όμως σε αυτή την ένταση αυξάνεται η κούραση, πόσο μάλλον επτά μέρες συνεχόμενες και με έντεκα ιστιοδρομίες», ανέφερε σχετικά ο παγκόσμιος πρωταθλητής το 2017 και 2018.

Το αξιόλογο σερί

Για τον Παύλο Κοντίδη το σερί παρουσίας στις πρώτες έξι θέσεις ξεκίνησε τον Απρίλιο του 2022, όταν κατετάγη έκτος στο Παγκόσμιο Κύπελλο «Trofeo Princesa Sofia«, στην Μαγιόρκα. Την ίδια χρονιά κατέκτησε τον Απρίλιο το Παγκόσμιο Κύπελλο στο Ιέρ της Γαλλίας, ενώ στην ίδια τοποθεσία πήρε το χρυσό και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Νοεμβρίου. Ενδιάμεσα, τον Μάιο, ήρθε δεύτερος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μεξικού.

Ακολούθησαν τον Μάρτιο του 2023 το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην Ανδόρα και η τέταρτη θέση στο 52o «Trofeo Prinseca Sofia». Τον Απρίλιο ανέβηκε ξανά στο βάθρο, τερματίζοντας τρίτος στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Ιέρ, ενώ την ίδια θέση πήρε και στο δοκιμαστικό (Test Event) των Ολυμπιακών Αγώνων «Παρίσι 2024», που έγινε τον Ιούλιο. Η περσινή σεζόν έκλεισε με την έκτη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Χάγης, όπου και εξασφάλισε κάρτα για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του ερχόμενου καλοκαιριού στο Παρίσι.

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Αδελαΐδας κέρδισε στην πατρίδα του ο Ματ Γουέρν (24β.). O Αυστραλός ήταν ήδη στην πρώτη θέση και σφράγισε τη νίκη του, κερδίζοντας την κούρσα μεταλλίων. Δεύτερος στην σημερινή (31/1) ιστιοδρομία και γενικότερα στη γενική κατάταξη ήταν ο Νορβηγός Χέρμαν Τόμασγκααρντ (34β), με τον Βρετανό Μάικλ Μπέκετ να φθάνει πέμπτος στον τερματισμό στην κούρσα των μεταλλίων και να μένει στην τρίτη θέση.

Για τον Παύλο Κοντίδη ακολουθεί προετοιμασία τον Φεβρουάριο και τον Μάρτιο. Κατά πάσα πιθανότητα δεν λάβει μέρος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Αθήνας τον Φεβρουάριο, με τις επόμενες υποχρεώσεις να είναι τον Απρίλιο, καθώς θα συμμετάσχει στα δύο Παγκόσμια Κύπελλα στην Πάλμα ντι Μαγιόρκα και στο Ιέρ. Φυσικά, μεγάλος στόχος για τον αργυρό Ολυμπιονίκη του «Λονδίνο 2012» είναι οι Ολυμπιακού Αγώνες «Παρίσι 2024».

Τον Κοντίδη στηρίζει διαχρονικά η ΟΠΑΠ Κύπρου ως μεγάλος χορηγός ενώ μεγάλος χορηγός είναι και η Finstella. Τον χορηγούν το Υφυπουργείο Τουρισμού, το Ίδρυμα Λεβέντη και η Πετρολίνα. Υποστηρικτές είναι η easyBoat.com, το Stelios Philanthropic Foundation, η Alassia NewShips Management, η Quadcode και η VITA Construction.