HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣτα προημιτελικά… περνάει ο ΑΠΟΕΛ!

Στα προημιτελικά… περνάει ο ΑΠΟΕΛ!

Λίγες μέρες μετά το επιβλητικό 4-1 της Ανόρθωσης επί του ΑΠΟΕΛ στα πλέι οφ του πρωταθλήματος οι δύο ομάδες συναντώνται ξανά, στον ίδιο τόπο («Αντώνης Παπαδόπουλος»), με διακύβευμα ένα εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Coca-Cola.

Το κίνητρο είναι ισχυρό και για τις δύο ομάδες, αφού πέρα από το γόητρο που πάντα ενδιαφέρει σε τέτοια ντέρμπι και το Κύπελλο αυτό καθ’ αυτό (ποια ομάδα δεν θέλει να το κατακτήσει στο τέλος της σεζόν;), υπάρχει και το δέλεαρ της Ευρώπης. Δεδομένου ότι η κατάσταση είναι ρευστή και οι αποστάσεις μικρές στο πρωτάθλημα όσον αφορά στα ευρωπαϊκά εισιτήρια, είναι προφανές ότι ενδιαφέρει τις ομάδες και το εισιτήριο που δίδεται μέσω του Κυπέλλου.

Η Ανόρθωση έχει «χτίσει» μία τρομερή παράδοση στα παιχνίδια με τον ΑΠΟΕΛ τα τελευταία χρόνια. Έχει επτά νίκες, δύο ισοπαλίες και μόλις μία ήττα στα δέκα τελευταία ντέρμπι με τους «γαλαζοκίτρινους» σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Η μοναδική ήττα ήρθε προ μηνός, στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου, όπου ο ΑΠΟΕΛ απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης με το 2-1 που κέρδισε την «Κυρία». Αυτό το προβάδισμα που θα προσπαθήσει να αξιοποιήσει απόψε, παίρνοντας και μία άτυπη ρεβάνς για την «τεσσάρα» που προηγήθηκε το Σάββατο.

Και μπορεί η Ανόρθωση να έχει πάρει τον αέρα του ΑΠΟΕΛ τα τελευταία χρόνια, ωστόσο στα προημιτελικά του Κυπέλλου η παράδοση είναι «γαλαζοκίτρινη». Συγκεκριμένα, οι δύο ομάδες έχουν τεθεί αντιμέτωπες έξι φορές σε προημιτελική φάση του Κυπέλλου, με τον ΑΠΟΕΛ να μετράει πέντε προκρίσεις και την Ανόρθωση μία.

Τι θα συμβεί απόψε; Στον Stoiximan η πρόκριση της Ανόρθωσης δίνει 2.50 και του ΑΠΟΕΛ 1.53. Το ενδεχόμενο η πρόκριση να κριθεί στην παράταση δίνει 10.75 και στα πέναλτι 12.00. Πρόκριση της Ανόρθωσης στην κανονική διάρκεια δίνει 2.75, στην παράταση 26.00 και στα πέναλτι 32.00. Αντίστοιχα, πρόκριση του ΑΠΟΕΛ στην κανονική διάρκεια δίνει 1.62, στην παράταση 27.00 και στα πέναλτι 32.00. Η νίκη της Ανόρθωσης έχει απόδοση 2.23 στον Stoiximan, η ισοπαλία δίνει 3.44 και η νίκη του ΑΠΟΕΛ 3.83. Νίκη των γηπεδούχων με over 2.5 γκολ δίνει 3.35 και των φιλοξενούμενων 5.50.