HomeSliderΣτα ημιτελικά η Παρί

Στα ημιτελικά η Παρί

Η Παρί Σεν Ζερμέν ηττήθηκε με 1-0 από τη Μπάγερν στη Γαλλία αλλά λόγω του 3-2 στο Μόναχο είναι αυτή που πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League και περιμένει μία εκ των Μάντσεστερ Σίτι ή Ντόρτμουντ για να διεκδικήσει την πρόκριση της στο μεγάλο τελικό.

Η ομάδα των Νεϊμάρ – Εμπαπέ πήρε έτσι ρεβάνς από την Μπάγερν για τον χαμένο περσινό τελικό όπου οι Γερμανοί είχαν φτάσει στην κατάκτηση του Champions League.

Στο παιχνίδι της Τρίτης (13/4) η Παρί Σεν Ζερμέν σε αντίθεση με το πρώτο παιχνίδι στη Γερμανία ήταν αυτή που έχανε τις ευκαιρίες, αλλά είδε τη Μπάγερν να σκοράρει στο πρώτο μέρος και να δίνει στην αναμέτρηση μια άγρια ομορφιά. Στο δεύτερο 45λεπτο όμως και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους, η μία για να ισοφαρίσει ή άλλη για να πάρει την πρόκριση αλλά τελικά το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος με τους Γάλλους να παίρνουν τελικά την πρόκριση.

Χαρακτηριστικό πως οι Γάλλοι στο πρώτο 45λεπτο είχαν τρία δοκάρια, όλα με τον Νεϊμάρ σε πέντε λεπτά, και άλλες δύο χαμένες ευκαιρίες με τον Βραζιλιάνο ενώ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ στη δεύτερη τους τελική με τον Τσούπο-Μότινγκ να κάνει το 0-1.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς κάποια καλή στιγμή για τις δύο ομάδες. Η Παρί ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο 10′ με τον Εμπαπέ να γυρίζει στον Νεϊμάρ, αυτός έκανε το πλασέ με τον Νόιερ να μπλοκάρει. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 26′ με πλασέ του Σανέ το οποίο έφυγε εκτός εστίας.

ΤΡΙΑ ΔΟΚΑΡΙΑ ΣΕ ΠΕΝΤΕ ΛΕΠΤΑ
Εν συνεχεία οι γηπεδούχοι στάθηκαν άτυχοι με τον Νεϊμάρ να βλέπει σε πέντε λεπτά, από το 34′ έως το 39′, το δοκάρι να του στερεί τρεις φορές το γκολ. Αρχικά στο 34′ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή το αριστερό με τη μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι του Νόιερ.

Ακολούθησε μια ωραία ατομική ενέργεια και ντρίπλα του Βραζιλιάνου και σουτ με το δεξί αυτή τη φορά στο 37′ με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 39′ οι γηπεδούχοι βγήκαν ωραία στην επίθεση από τα αριστερά με τον Εμπαπέ ο οποίος γύρισε στον Νεϊμάρ αυτός έκανε το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει εκ νέου το δεξί δοκάρι.

ΔΟΚΑΡΙΑ ΕΣΕΙΣ… ΓΚΟΛ ΕΜΕΙΣ
Την ώρα που ο Νεϊμάρ τα είχε με την τύχη του μην μπορώντας να πιστέψει πως τρεις φορές το δοκάρι του στέρησαν το 1-0 η Μπάγερν βγήκε στην αντεπίθεση και ήταν ήταν που κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ και ουσιαστικά να βάλει “φωτιά” στην αναμέτρηση. Ο Αλάμπα βρέθηκε μέσα στην περιοχή έκανε το πλασέ με τον Νάβας να διώχνει με το πόδι, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την περιοχή όμως και ο Τσούπο – Μότινγκ με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Το δεύτερο μέρος δεν είχε τις φάσεις του πρώτου ημιχρόνου. Η Παρί πρόσεξε περισσότερο τα νώτα της και προσπάθησε να φύγει στις αντεπιθέσεις αλλά πότε ο Εμπαπέ ήταν οφσάιντ, πότε ο Νόιερ προλάβαινε τις πάσες προς τον Νεϊμάρ και οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν το γκολ της ισοφάρισης.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν, τα έδωσαν όλα, αλλά δεν έφτιαξαν τις κλασικές ευκαιρίες όπως έκαναν στη Γερμανία για να πετύχουν ένα ακόμη γκολ και να φτάσουν στην ολική ανατροπή και την πρόκριση στα ημιτελικά.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Νάβας, Ντανίλο, Κιμπεμπέ, Ντιαλό, Νταγκμπά, Γκέιγ, Παρέδες, Ντράξλερ, Νεϊμάρ, Ντι Μαρία, Εμπαπέ.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Ντέιβις, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Παβάρ, Κίμιχ, Ερναντέζ, Σανέ, Μίλερ, Κομάν, Τσούπο-Μότινγκ.

Πηγή: sport24.gr