HomeApp Push NotificationΣπουδαίο ''διπλό'' για τη Νέα Σαλαμίνα στο ΓΣΠ με... μια μέρα καθυστέρηση

Σπουδαίο ”διπλό” για τη Νέα Σαλαμίνα στο ΓΣΠ με… μια μέρα καθυστέρηση

Η Ομόνοια ηττήθηκε εντός έδρας από τη Νέα Σαλαμίνα με 1-0 στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την έβδομη αγωνιστική του πρωταθλήματος το οποίο είχε διακοπεί χθες λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου από τη συνεχόμενη βροχόπτωση.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, η Ομόνοια μπήκε από νωρίς πιο δυνατά, θέλοντας να επιβάλει τον δικό της ρυθμό στο παιχνίδι κάτι το οποίο έκανε.

Στο 9ο λεπτό κατέγραψε την πρώτη της φάση στον αγώνα, όταν ο Ζαχαρίου μέσα από την περιοχή στα δεξιά, προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα ωστόσο ο Άδωνη έκανε το τάκλιν και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 16′ οι ”πράσινοι” κατέγραψαν την πρώτη καλή τους ευκαιρία όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γιούστε έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Μελισσάς έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο ίδιο λεπτό ο Χαραλάμπους επιχείρησε το εκτός περιοχής σουτ ωστόσο ο πορτιέρε της Νέας Σαλαμίνας είπε και πάλι ”όχι”.

Στο 24ο λεπτό ήταν η σειρά της Νέας Σαλαμίνας να ”απαντήσει” στις ευκαιρίες όταν ο Μάντζιεκ έκανε το εκτός περιοχής σουτ με τον Ουζόχο όμως να αποκρούει την μπάλα.

Δέκα λεπτά αργότερα η Ομόνοια, είχε νέα καλή στιγμή στον αγώνα Ομόνοια όταν ο Λέτσιακς εκτός περιοχής, έκανε το δυνατό σουτ, ωστόσο ο Μελίσσας απέκρουσε και πάλι ”κρατώντας” το 0-0 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν η σειρά της Νέας Σαλαμίνας να ξεκινήσει πιο δυνατά έχοντας μάλιστα ευκαιρία μόλις στο 48′ όταν ο Φελίπε έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Ουζόχο έκανε την απόκρουση.

Δύο μόλις λεπτά αργότερα, στο 50′ η ομάδα της Αμμοχώστου κατάφερε να προηγηθεί όταν ο πρών παίκτης των ”πρασίνων”, ο Τιάγκο έκανε το εντός περιοχής πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0, γκολ το οποίο δεν πανηγύρισε.

Από εκεί και πέρα η Ομόνοια ανέκτησε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγώνα, και στο 55′ είχε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Χάμπος βρήκε Ζαχαρίου εντός περιοχής, το σουτ του δεύτερου όμως ήταν άστοχο και κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Στο 67ο λεπτό υπήρξε διακοπή με τον διαιτητή να στέλνει τους παίκτες στα αποδυτήρια λόγω της έντονης βροχόπτωσης και της κατάστασης του αγωνιστικού χώρου ενώ μερικά λεπτά αργότερα επήλθε η οριστική διακοπή του αγώνα  λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου από τη συνεχόμενη βροχόπτωση.

Το παιχνίδι επαναρχίζει

Με την επανέναρξη του αγώνα, η Ομόνοια ξεκίνησε σχετικά πιο δυνατά από τη Νέα Σαλαμίνα, ούτως ώστε να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 68′ η Ομόνοια κατέγραψε ευκαιρία με τον Χούπερ το σουτ όμως του οποίου έσωσε ο Μελίσσας. Τρία λεπτά αργότερα το ”τριφύλλι” είχε νέα καλή στιγμή και πάλι με τον Χούπερ το τελείωμα του οποίο όμως ήταν αδύναμο.

Η Ομόνοια συνέχιζε να πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης ωστόσο η Νέα Σαλαμίνα αμυνόταν καλά ενώ πρσοπαθούσε να απειλήσει και μέσω αντεπιθέσεων. Παρά την πίεση των ”πρασίνων” και κάποιες καλές τους στιγμές, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν τη μεγάλη ευκαιρία και να σκοράρουν με τη Νέα Σαλαμίνα να διαχειρίζεται σωστά το παιχνίδι, αμύνθηκε και εν τέλει πήρε ένα σπουδαίο ”διπλό”.

Ομόνοια: Ουζόχο, Μάθιους, Γιούστε, Μπρούνο, Κασάμα (Μπάρκερ 89′), Λέτσιακς (Κίτσος 89′), Καρίμ (55΄Χούπερ) Ζαχαρίου (Λοΐζου 78′), Λανγκ, Χάμπος, Μπέζους (55΄Παπουλής)

Νέα Σαλαμίνα:  Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς, Μάντζεκ (63΄Μαργκάσα) Καρλίτος, Μιγκελίτο (40΄Τιάγκο) Φελίπε (Ντάτκοβιτς 90), Οφόρι, Κουμουρής (63΄Κλίμοβιτς) Ντορεγκαράι (Τολεμές 90′)

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος

VAR: Χριστοφόρου Μάριος