HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΣκοποβολή: Πρωτιά για Ανδρέα Χαραλάμπους και Μαριλένα Κωνσταντίνου

Σκοποβολή: Πρωτιά για Ανδρέα Χαραλάμπους και Μαριλένα Κωνσταντίνου

Το Κύπελλο «Λάκη Ψημολοφίτη» στο σταθερό στόχο ήταν ο πέμπτος αγώνας του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ και ο πρώτος στη… μετά καραντίνα εποχή. Ο αγώνας διεξάχθηκε στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο στα Λατσιά, με εφαρμογή όλων των προνοιών του Πρωτοκόλλου του Υπουργείου Υγείας. Τηρήθηκαν αποστάσεις μεταξύ των αθλητών και των κριτών, ενώ όλοι χρησιμοποίησαν προστατευτική μάσκα, πλην των αθλητών που βρίσκονταν στη γραμμή βολής.

Λόγω των μέτρων σε κάθε σειρά αγωνίζονταν μόνο 9 αθλητές, αντί 18 που είναι οι θέσεις βολής και οι ηλεκτρονικοί στόχοι. Ως εκ τούτου η καθυστέρηση στην ολοκλήρωση του προκριματικού αγώνα δεν επέτρεψε τη διεξαγωγή τελικού.

Ο έφηβος πρωταθλητής της ΣΚΟΑΜ Ανδρέας Χαραλάμπους και η πρωταθλήτρια της ΣΚΟΛΕΥ Μαριλένα Κωνσταντίνου, ήταν οι νικητές στο αεροβόλο τουφέκι ανδρών/ εφήβων και γυναικών/ νεανίδων αντίστοιχα. Ο Χαραλάμπους ολοκλήρωσε τον αγώνα με 611.7 και η Μαριλένα με 599.0.

Κατά τ’ άλλα ξεχώρισε το παγκύπριο ρεκόρ που πέτυχε ο Χάρης Χαρή της ΣΚΟΛΕΥ, στο αεροβόλο τουφέκι παίδων με 596.8, αποτέλεσμα που του έδωσε και τη νίκη στην κατηγορία του. Εξαιρετικό ήταν και το αποτέλεσμα της αδελφής του Κατερίνας Χαρή που κέρδισε στο αεροβόλο τουφέκι κορασίδων με 600.4.

Στις άλλες κατηγορίες τα αδέλφια Αχιλλέας και Λυδία Σοφοκλέους της ΣΚΟΛΕΥ ήταν οι νικητές στο αεροβόλο τουφέκι παίδων με στάντ και κορασίδων με σταντ αντίστοιχα. Ο Αχιλλέας πέτυχε 412.9 και η Λυδία 393.5. Στο αεροβόλο τουφέκι παμπαίδων πρώτευσε ο Γεώργιος Καραπίττας της ΣΚΟΛΑΡ με 388.5 και στο αεροβόλο τουφέκι παγκορασίδων η Δήμητρα Σουγλέρη της ΣΚΟΛΕΥ με 365.8. Τέλος στο αεροβόλο τουφέκι γυναικών με κινητικές αναπηρίες (SH 1A) η Χριστιάνα Θεοφάνους της ΣΚΟΛΕΥ, που αγωνίζεται σε τροχοκάθισμα, πέτυχε 538.9.