HomeApp Push NotificationΣημαντικότατο ''διπλό'' για την ΑΕΚ !

Σημαντικότατο ”διπλό” για την ΑΕΚ !

Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 της Δόξας εκτός έδρας, στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 14η αγωνιστική στροφή του πρωταθλήματος. Μοναδικό γκολ και καθοριστικό για την αναμέτρηση, ήταν αυτό του Γκιούρτσο στο 60ο λεπτό.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης η ΑΕΚ μπήκε αρκετά πιο δυνατά από τους γηπεδούχους και επέβαλε από νωρίς τον δικό της ρυθμό. Μάλιστα, μόλις στο 2’ η ομάδα του Όλτρα κατέγραψε την πρώτη της ευκαιρία όταν ο Γκιούρτσο έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.

Στο 4’ η ΑΕΚ απείλησε ξανά όταν μετά από κλέψιμο, ο Πονς έκανε την πάσα στον Τρισκόφσκι αλλά το σουτ του τελευταίου έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η ΑΕΚ συνέχισε να είναι καταιγιστική αφού στο 8’ είχε και πάλι τελική με το σουτ του Γκιούρτσο όμως να μπλοκάρεται από τον Σισκόφσκι. Στο 10’ μάλιστα οι Λαρνακείς έχασαν κλασική ευκαιρία όταν και πάλι ο Γκιούρτσο έκανε ατομική ενέργεια από αριστερά και το γύρισμα, ο Σανχούρχο στο δεύτερο δοκάρι έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε και πάλι ελάχιστα έξω !

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την Δόξα μάλιστα να «κερδίζει μέτρα» στο γήπεδο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί χωρίς ωστόσο να το καταφέρουν πέραν της φάσης του 35’ όπου ο Σαντίκ σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Από την πλευρά της η ΑΕΚ αν και συνέχισε να έχει την κατοχή δεν κατάφερε να δημιουργήσει άλλες καλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος πέραν των τεσσάρων του πρώτου 10λεπτου.

Στο 2ο μέρος το παιχνίδι ξεκίνησε με την Δόξα να καταγράφει ευκαιρία στο 51’ με το σουτ του Στυλιανού αλλά την ΑΕΚ να είναι αυτή η οποία βρήκε δίκτυα 9 λεπτά αργότερα. Στο 60ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο, η μπάλα βρήκε στο τείχος, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίκτυα για το 1-0!

Η Δόξα έψαξε την ισοφάριση και στο 64’ είχε και δεύτερο ακυρωθέν γκολ, αυτή την φορά με τον Ασαμόα, ως οφσάιντ ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα έχασε σπουδαία ευκαιρία όταν ο Πίριτς απέκρουσε δύσκολα την κεφαλιά του Καραμανώλη. Στο 78’ η Δόξα έφτασε και πάλι κοντά στην ισοφάριση όταν ο Σαντίκ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ήταν άστοχο. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων η ΑΕΚ διατήρησε το υπέρ της 1-0 και πήρε το «διπλό».

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι (85’Κάργκμπο), Κέρλα, Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Αμπντουλαχί (66’Ίλιτς), Βαγιέχο, Στυλιανού (66’Τιτζιανί).

ΑΕΚ: Πίριτς, Γκονζάλεθ, Τόμοβιτς, Κάσας, Σανχούρχο (61’Μάμας), Τρισκόφσκι (80’Εγγλέζου), Φαράζ (61’Λόπες), Γκαρθία, Πονς, Γκιούρτσο (80’Ροσάλες), Άλτμαν (90’Ρομό).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αμπντουλάχι, Κέρλα, Κοβάσεβιτς – Γκονζάλεθ (3η), Μάμας.

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης