HomeΔΙΕΘΝΗΣημαντικό βήμα τίτλου !

Σημαντικό βήμα τίτλου !

Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε η Μπριζ κόντρα στην Αντβέρπ για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ του βελγικού πρωταθλήματος.

Οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας νίκησαν 2-1 εντός έδρας και έφτασαν στους 43 βαθμούς, διατηρώντας στους 5 βαθμούς την διαφορά από την δεύτερη στην βαθμολογία Γκενκ, δύο «στροφές» πριν το φινάλε. Όλα τα σημαντικά στο παιχνίδι έγιναν μέσα σε ένα εξάλεπτο. Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, η Μπριζ πήρε προβάδισμα χάρη σε αυτογκόλ του Μπουτέζ στο 60ο λεπτό, όμως ο Εμποκανί ισοφάρισε γρήγορα για τους φιλοξενούμενους δύο λεπτά αργότερα.

Οι γηπεδούχοι δεν… πρόλαβαν να αγχωθούν, καθώς στο 66’ πήραν ξανά προβάδισμα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βάνακεν, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Την επόμενη αγωνιστική, η Μπριζ παίζει εκτός έδρας με την Άντερλεχτ και αν νικήσει στέφεται πρωταθλήτρια, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής στην έδρα της με την Γκενκ.