HomeApp Push NotificationΣημαντική νίκη με ανατροπή για τον Ακρίτα !

Σημαντική νίκη με ανατροπή για τον Ακρίτα !

Ο Ακρίτας Χλώρακας επικράτησε με 2-1 της Ένωσης Νέων Παραλμνίου στο ”Στέλιος Κυριακίδης” για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος, παίρνοντας έτσι μια τεράστιας σημαντικότητας νίκη η οποία μάλιστα ήρθε μετά από ανατροπή.

Η ομάδα του Παραλμνίου κατάφερε μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και πιο συγκεκριμένα στο 50ο δευτερόλεπτο να ανοίξει το σκορ όταν μετά από λάθος συνεννόηση των κεντρικών αμυντικών του Ακρίτα, ο Ντιαβαρά έγινε κάτοχος της μπάλας και αφού μπήκε στην περιοχή πλάσαρε με το αριστερό για το 1-0 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Στο 11ο λεπτό, μετά από μαρκάρισμα του Ντρέκσα στον Γαβριήλ μέσα στην περιοχή ο διαιτητής έδειξε την ”άσπρη βούλα” και  ο Άμπραχαμ στο 12ο λεπτό, εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, νικώντας τον Κόστιτς για το 1-1 και την ισοφάριση.

Στο 38ο λεπτό, ο Ακρίτας έφερε ”τούμπα” το παιχνίδι όταν οι Κατσιάρης και Ντα Σίλβα της ΕΝΠ δεν συνεννοήθηκαν σωστά, ο Σέχιτς κέρδισε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή και έδωσε  στον Γαβριήλ ο οποίος πολύ εύκολα έκανε το 2-1 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, η Ένωση Νέων Παραλμνίου είχε την υπεροχή και πίεσε για να βρει το γκολ της ισοφάρισης ωστόσο οι του Ακρίτα διαχειρίστηκαν σωστά το υπέρ τους σκορ και πήραν μια σημαντική νίκη.

ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Κόρατς, Ντράμε, Άμπραχαμ, Εράσο (69’Κονέ), Γαβριήλ (84’Αμπντουσαλάμοφ), Φουριέλ, Σέχιτς, Βαράντα (84’Αραούχο), Ραμίρες, Καραγιάννης.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Ρουσιάς (46’Βουτσένοβιτς), Ντιαβαρά, Μέιρα (77’Γαβριήλ), Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου (69’Λαμί), Κατσιάρης (46’Λουσέρο), Κοτσώνης, Ντρέκσα, Βούκσεβιτς (79’Φερνάν).

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
VAR: Χριστοφόρου Μάριος
AVAR: Γεωργίου Παύλος