HomeSliderΣίφουνας στα προημιτελικά ο Τσιτσιπάς

Σίφουνας στα προημιτελικά ο Τσιτσιπάς

Την πρόκριση στα προημιτελικά του τουρνουά του χωμάτινου τουρνουά στο Μόντε Κάρλο πανηγύρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο5), ο οποίος απέκλεισε με 2-0 σετ τον Σέρβο, Λάσλο Τζέρε (Νο62) και συνεχίζει το ταξίδι του, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Λορέντσο Μουζέτι – Ντιέγκο Σβάρτσμαν.

Ο πρωταθλητής μας χρειάστηκε κάτι λιγότερο από δύο ώρες για να φτάσει στη νίκη, την δεύτερή του απέναντι στον συγκεκριμένο αντίπαλο. Η πρώτη ήταν στο Ακαπούλκο, όπου και πάλι ο Τσιτσιπάς επιβλήθηκε 2-0 σετ σε ένα κλειστό ματς.

Ο Τζέρε πάλεψε όμως το ματς και δυσκόλεψε τον Στέφανο. Εντούτοις, στις κρίσιμες στιγμές μίλησε η εμπειρία και η κλάση του Τσιτσιπά, ο οποίος έκανε μπρέικ στο 12ο και τελευταίο γκέιμ του πρώτου σετ, το οποίο έκανε δικό του με 7-5, μπαίνοντας σε θέση οδηγού.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο τενίστες πήγαιναν χέρι – χέρι, κρατούσαν το σερβίς τους, έφτασαν στο 6-6 και όλα κρίθηκαν στη ρώσικη ρουλέτα του τάι μπρέικ. Εκεί, ο Έλληνας τενίστας δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Σέρβο, προηγήθηκε 5-0 και τελικά με 7-1 έκανε το 2-0 και πανηγύρισε την πρόκρισή τους στην οκτάδα του τουρνουά.

Ο Νο5 του κόσμου έφτασε στην 19η νίκη του στη σεζόν (19-7), αλλά και στην 7η συνεχόμενη στο Μόντε Κάρλο, δείχνοντας συνέπεια στο σερβίς του, το οποίο τον βοήθησε όσες φορές βρέθηκε σε δύσκολη θέση. Παράλληλα, αντεπεξήλθε στην πίεση που δέχθηκε στο backhand, ενώ ήταν ουσιαστικός στις κρίσιμες στιγμές του αγώνα.

Πηγή: sport24.gr