HomeSliderΣφραγίδα Φαν Κέσελ(vid)

Σφραγίδα Φαν Κέσελ(vid)

Με έναν  εξαιρετικό Φαν Κέσελ στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπι9ακός έφυγε με μεγάλο διπλό από το Δασάκι επικρατώντας 3-1 του Εθνικού. Ο Ολλανδός δημιούργησε το πρώτο γκολ της ομάδας του με το οποίο ήρθε η ισοφάρισε, πέτυχε τα άλλα δύο και εξελίχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης.

Οι «μαυροπράσινοι» μπήκαν καλά στο παιχνίδι, έδειχναν να ελέγχουν, είχαν τρεις καλές στιγμές με Φαν Κέσελ στο 2΄, Μάντζη στο 6΄ και Γκουστάβο στο 17΄, δεν πέτυχαν γκολ και κόντρα στην ροή του αγώνα ο Εθνικός άνοιξε το σκορ με τον Ζάκπα στο 23. Μάλιστα το διαχειρίστηκαν πολύ καλά οι γηπεδούχοι και χωρίς να κινδυνέψουν πήγαν με το υπέρ τους σκορ στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη το παιχνίδι άνοιξε πολύ και έπαιξε ρόλο σε αυτό η γρήγορη ισοφάριση από τον Ολυμπιακό με τον Μάντζη στο 51΄ μετά από ασιστ του Φαν Κέσελ. Στο 56΄ ομ Ολλανδός πέτυχε ακόμα ένα γκολ και κανείς δεν κατάλαβε τον λόγο που το ακύρωσε ο διαιτητής και, για να χάσει ευκαιρία ο Κονέ για να βάλει τον Εθνικό μπροστά. Δεν το έβαλε ο επιθετικός του Εθνικού, το έβαλε ο Φαν Κέσελ στο 83΄ με ένα τελείωμα μετά από στροφή 180 μοιρών γύρω από τον εαυτό του και αυτός που πήρε προβάδισμα ήταν ο Ολυμπιακός. Στο 85΄ ο Μιχαήλ πάλει είπε όχι στον Κονέ. Και ο Φαν Κέσελ μετά από ασίστ του Χάνι στο 90+3΄ διαμόρφωσε από κοντά το τελικό 3-1.

ΕΘΝΙΚΟΣ : Μπογκατίνοφ, Περατικός, K.Ηλία (66΄ Χαραλάμπους), Μιγκελίτο, M.Ηλία, Ντος Σάντος, Κουντόμπιακ, Ζάκπα (82΄ Κοστόφσκι), Κυπριανού, Χριστοφή, Κουσιάππας (57΄ Κονέ)
Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Παπαγεωργίου, Ντεϊβίσον, Πρόγιτς, Κοστόφσκι, Μωυσέως, Σάβιτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Μιχαήλ, Ψάλτης, Σαμπίνια, Σάλι (63΄ Σαρφό), Μάντζης (86΄ Γαρουφαλιάς), Γκουστάβο, Μανρίκε, Ζαχαρίου (78΄ Χάνι) , Ανδρέου, Νάνι, Φαν Κέσελ
Στον πάγκο: Καράδαης, Μίλετιτς , Πεχλιβάνης, Σωτηρίου, Κοστόφ, Κυριάκου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κουσιάππα, Κλάφουριτς (προπονητής)/ Σαμπίνια

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης