HomeApp Push NotificationΣ(έξι) Πορτογαλία με σταρ τον Ράμος!

Σ(έξι) Πορτογαλία με σταρ τον Ράμος!

Η Πορτογαλία προκρίθηκε με… πάρτι στους «8» του Μουντιάλ και έκλεισε ραντεβού με το Μαρόκο για μια θέση στα ημιτελικά της διοργάνωσης στο Κατάρ. Ο αγώνας με την Ελβετία αποδείχθηκε περίπατος για τους Πορτογάλους, που έκαναν επίδειξη ισχύος και πέρασαν με επιβλητική νίκη (6-1).

Ο Φερνάντο Σάντος άφησε στον πάγκο τον Κριστιάνο Ρονάλντο, όμως αυτό δεν επηρέασε σε καμία περίπτωση του Ίβηρες. Τουναντίον εκ των πραγμάτων φάνηκε πως τους βγήκε σε καλό, αφού ξεδίπλωσαν τις αρετές τους ως ομάδα χωρίς να τα περιμένουν όλα από το αστέρι τους.

Πρόσθετα, ο Γκονσάλο Ράμος, που χρησιμοποιήθηκε στη θέση του Ρονάλντο, εξελίχθηκε σε απόλυτο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης. Ο 21χρονος επιθετικός έκανε χατ-τρικ, το πρώτο του με την Εθνική και έδειξε πως μπορεί στο μέλλον να σηκώσει το βάρος μιας πολύ βαριάς φανέλας. Μάλιστα, ο παίκτης της Μπενφίκα είναι ο πρώτος που σημείωσε τρία γκολ σε ένα παιχνίδι στη φετινή διοργάνωση! Και αυτό ενώ ο Ρονάλντο δεν σκόραρε σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου στην τεράστια καριέρα του…

Ο Ράμος άνοιξε τον… χορό των γκολ στο 17ο λεπτό με δυνατό σουτ. Στο 33’ ο Πέπε βρήκε στόχο με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Μπρούνο Φερνάντες για το 2-0, που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης (51’) ο Ράμος χτύπησε ξανά και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Το 4-0 έγινε στο 55’ με πλασέ του Γκερέιρο και η μείωση του σκορ με κεφαλιά του Ακάντζι (58’) δεν πτόησε τους Πορτογάλους. Στο 67’ ο Ράμος ολοκλήρωσε το προσωπικό του σόου μετά από πέσα του Ζοάο Φέλιξ για το 5-1 και στο 74’ μπήκε στο γήπεδο ο Ρονάλντο ως αλλαγή. Ο επίλογος γράφτηκε με σουτ του Λεάο για το 6-1 στις καθυστερήσεις.