HomeΣαν Σήμερα στον ΑθλητισμόΣαν σήμερα: Το «θαύμα»… των «δράκων» σε ένα δίλεπτο!

Σαν σήμερα: Το «θαύμα»… των «δράκων» σε ένα δίλεπτο!

Σαν σήμερα στις 27 Μαΐου το 1987, η Πόρτο αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης, νικώντας στον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών (σ.σ. μετέπειτα Τσάμπιονς Λιγκ) την Μπάγερν Μονάχου με 2-1.

Ο τελικός πραγματοποιήθηκε, στη Βιέννη και συγκεκριμένα στο στάδιο «Πράτερ» (σ.σ. μετέπειτα Ερνστ Χάπελ) και τον παρακολούθησαν 57.500 θεατές. Μετά την εποχή του Ευσέμπιο, μία πορτογαλική ομάδα κατέκτησε τον τίτλο και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Οι Βαυαροί ήταν το φαβορί για το τρόπαιο και άνοιξαν το σκορ με τον Κεγκλ στο 24. Οι «δράκοι» όμως έκαναν την ανατροπή σε ένα δίλεπτο και κατέκτησαν την κούπα! Αρχικά ο Ματζέρ ισοφάρισε στο 79’ με τον Ζουαρί να «γράφει» το τελικό 2-1 στο 81’!

Αναλυτικά τα σημαντικότερα αθλητικά γεγονότα που έγιναν σαν σήμερα:

2012: Χρυσό μετάλλιο

Ο Λευτέρης Κοσμίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στις ασκήσεις εδάφους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής που διεξάχθηκε στο Μονπελιέ, συγκεντρώνοντας 15.766 βαθμούς. Δεύτερος ήταν ο Λευκορώσος Ντιμίτρι Μπαρκαλάου με 15.300 και τρίτος ο Ισραηλινός Αλεξάντερ Σατίλοφ με 15.166.

2011: «Έφυγε» η Ντίντεκ

Η Πολωνέζα διεθνής μπασκετμπολίστρια,  Μάργκο Ντίντεκ, πέθανε στις ΗΠΑ σε ηλικία 37 ετών, μετά από επιπλοκές στην εγκυμοσύνη της. Έγινε διάσημη ως η η πιο ψηλή επαγγελματίας παίκτρια του μπάσκετ (2.18μ.) στον κόσμο και αγωνίστηκε ως σέντερ με την ομάδα των Λος Άντζελες Σπαρκς στο WNBA.

2000: Τρίτη θέση

Ο 17χρονος Βλάσης Μάρας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο σύνθετο ατομικό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων της Βρέμης με 54.349 βαθμούς. Πρώτος ήταν ο Ρώσος Γκρεμπένκοφ με 55.749 και δεύτερος ο συμπατριώτης του Ντρέβιν με 54.962 βαθμούς

2000: Μεγάλη επιτυχία

Η Εθνική Ελλάδος Κωφών στο μπάσκετ, με προπονητή τον Παναγιώτη Παναγόπουλο, κατέκτησε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα για πρώτη φορά στην ιστορία της, νικώντας στον τελικό την Ιταλία με 75-41.

1973: Μορφή του ΠΑΟ

Ο Φραγκίσκος Σούρπης τερμάτισε τη σπουδαία καριέρα του στον αγώνα του Παναθηναϊκού με την Καλαμάτα (2-2) για την Α’ Εθνική. Γέννημα – θρέμμα του «τριφυλλιού» κράτησε τη θέση του κεντρικού αμυντικού επί 12 χρόνια (1962-1973), συμπληρώνοντας 311 παρουσίες στο πρωτάθλημα. Κορυφαία στιγμή της καριέρας του αποτέλεσε η συμμετοχή του στο τελικό του Γουέμπλεϊ το 1971.

1961: Πρώτη κάτοχος

Η Φιορεντίνα κατέκτησε το πρώτο Κύπελλο Κυπελλούχων, κερδίζοντας τη Ρέιντζερς με 2-1, αφού επικράτησε και στον πρώτο τελικός με 0-2.

1908: Ιδρύθηκε η Άντερλεχτ

Ιδρύθηκε η ομάδα ποδοσφαίρου της Άντερλεχτ στο καφέ Concordia των Βρυξελλών. Στην πορεία έγινε η πιο επιτυχημένη ομάδα της χώρας, με πέντε ευρωπαϊκούς τίτλους (δύο Κύπελλα Κυπελλούχων, ένα Κύπελλο UEFA και δύο Σούπερ Καπ). Εντός συνόρων μετρά 33 τίτλους πρωταθλήματος 9 κύπελλα και 12 Σούπερ Καπ.