HomeΣαν Σήμερα στον ΑθλητισμόΣαν σήμερα: Το επίτευγμα των «Κελτών»

Σαν σήμερα: Το επίτευγμα των «Κελτών»

Η Σέλτικ στις 25 Μαΐου το 1967 έγραψε ιστορία. Συγκεκριμένα, η ομάδα της Γλασκώβης έγινε η πρώτη βρετανική ομάδα που κατέκτησε το Κύπελλο Πρωταθλητριών. Οι «Κέλτες» επικράτησαν της Ίντερ με 2-1 στο «Εστάδιο Νασιονάλ» της Λισσαβόνας.

Μπροστά σε 45 χιλιάδες θεατές η Σέλτικ στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης και μάλιστα με ανατροπή. Οι «νερατζούρι» άνοιξαν το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σάντρο Ματσόλα μετά από επτά λεπτά στο παιχνίδι.

Παρόλα αυτά, η σκωτσέζικη ομάδα ισοφάρισε σε 1-1 στο 63’ με τον Τόμι Γκέμελ, ενώ το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Στίβι Τσέιλμερς στο 84’.

2013: «Εμφύλιος»…

H Bayern Munich κατέκτησε το Champions League για 5η φορά νικώντας την Borussia Dortumund με 2-1 στο «Wembley» του Λονδίνου, στον πρώτο τελικό μεταξύ δύο γερμανικών ομάδων.

2005: 33ος τίτλος

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε πρωταθλητής για 33η φορά στην ιστορία με τη νίκη του επί του Ηρακλή (0-1) στο «Καυταντζόγλειο» στην τελευταία αγωνιστική.

2005: Σούπερ ανατροπή

Η Λίβερπουλ στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για 5η φορά στην ιστορία της, νικώντας την Μίλαν με 3-2 στα πέναλτι. Η αγγλική ομάδα έχανε με 3-0, όμως ισοφάρισε και το σκορ δεν άλλαξε στην παράταση.

2003: Σερί…

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Ξάνθη εκτός έδρας (5-1) και κατέκτησε το 7ο σερί πρωτάθλημα.

2002: Έγραψε ιστορία

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του πρωταθλητής Ευρώπης στο πόλο νικώντας 9-7 τη Χόνβεντ στον τελικό της Βουδαπέστης.

1999: Πρώτη Ολυμπιονίκης

Πέθανε στο Κολοράντο η πρώτη χρυσή Ολυμπιονίκης (100μ. το 1928) Elizabeth Robinson Schwartz, σε ηλικία 87 ετών.

1997: Σημαντική επιτυχία

Η Μαρία Παγκάλου κατέκτησε 2 αργυρά μετάλλια στο 13ο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ρυθμικής Γυμναστικής στην Πάτρα.

1997: Μαύρη μέρα…

Ο Άρης υποβιβάστηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στη Β’ Εθνική.

1995: Μορφή του μπάσκετ

Πέθανε από καρκίνο, σε ηλικία 48 ετών, ο Krezimir Cosic, ένας από τους μεγαλύτερους μπασκετμπολίστες της Ευρώπης, προπονητής και πρεσβευτής της Κροατίας στα Ηνωμένα Έθνη.

1983: Τελικός στο ΟΑΚΑ

Έγινε στο ΟΑΚΑ ο τελικός του Κυπέλλου Πρωταθλητριών, στον οποίο το Αμβούργο νίκησε την Γιουβέντους 1-0 με γκολ που πέτυχε με απευθείας φάουλ ο  Felix Magath στα πρώτα λεπτά.

1977: Έκανε ποδαρικό

Η Λίβερπουλ κατέκτησε το πρώτο της Κύπελλο Πρωταθλητριών νικώντας την Γκλάντμπαχ στη Ρώμη με 3-1.

1967: Επίτευγμα της Σέλτικ

Η Σέλτικ έγινε η πρώτη βρετανική ομάδα που κέρδισε το Κύπελλο Πρωταθλητριών νικώντας στη Λισσαβόνα την Ίντερ με 2-1.