HomeSliderΣαν σήμερα στον αθλητισμό (4/12)

Σαν σήμερα στον αθλητισμό (4/12)

2011: «Έφυγε» ο Socrates

Ο 57χρονος Βραζιλιάνος Socrates, ένας από τους καλύτερους ποδοσφαιριστές στην ιστορία, πέθανε από σηπτικό σοκ μετά από νοσηλεία του στην εντατική μονάδα νοσοκομείου από τον Αύγουστο του 2011. Είχε 60 συμμετοχές στην Εθνική (1978-1986), σκόραρε 22 γκολ και ήταν αρχηγός στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1982. Ήταν, επίσης, γιατρός, κάτι εξαιρετικά σπάνιο για επαγγελματία ποδοσφαιριστή.

1998: Πρώτος σκόρερ

Ο Νίκος Μαχλάς πέτυχε δύο τέρματα για τη Φίτεσε και έγινε ο πρώτος ξένος σκόρερ όλων των εποχών στο Ολλανδικό πρωτάθλημα με 31 γκολ, σπάζοντας το 29χρονο ρεκόρ του Σουηδού Ove Kindval της Φέγενορντ (1968-69), το οποίο ισοφάρισε ο Βραζιλιάνος Ronaldo την περίοδο 1995-96.

1996: Αρνητικό ρεκόρ

Οι Orlando Magic ισοφάρισαν το αρνητικό ρεκόρ με το χαμηλότερο σκορ στο ΝΒΑ από την χρήση του χρονομέτρου των 24” την περίοδο 1954-55, καθώς ηττήθηκαν από τους Cleveland Cavaliers με 84-57.

1980: Ήταν άνδρας…

Κατά τη διάρκεια ληστείας σε σούπερ μάρκετ στο Κλίβελαντ του Οχάιο, σκοτώθηκε η 69χρονη Stanislawa – Stefania Walasiewicz. Κατά τη νεκροψία διαπιστώθηκε ότι είχε αρσενικά γεννητικά όργανα, ενώ το πιστοποιητικό της γέννησης της έγραφε ότι ήταν γυναίκα. Με το όνομα Stella Walsh ήταν η νικήτρια στην κούρσα των 100μ. στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λος Άντζελες (2/8/1932).

1963: Γενέθλια του Bubka

Γεννήθηκε ο Sergey Bubka, ο κορυφαίος αθλητής του επί κοντώ όλων των εποχών και ένας από τους καλύτερους σύγχρονους αθλητές. Αναδείχθηκε πρωταθλητής κόσμου σε έξι διαδοχικές χρονιές, κατέκτησε ένα χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο και έσπασε το το παγκόσμιο ρεκόρ 35 φορές (17 στον ανοιχτό και 18 στον κλειστό (στίβο).

1943: Ιστορική απόφαση

Ο κομισάριος του μπέιζμπολ Kenesaw Mountain Landis ανακοίνωσε ότι οι ομάδες είχαν δικαίωμα να χρησιμοποιούν μαύρους παίκτες, το οποίο εφαρμόστηκε τελικά το 1947.