HomeSliderΣαν σήμερα στον αθλητισμό (3/12)

Σαν σήμερα στον αθλητισμό (3/12)

2004: Ομολογία σοκ

Ο Victor Conte, ιδρυτής και ιδιοκτήτης της εταιρείας συμπληρωμάτων διατροφής BALCO, παραδέχθηκε στον ρεπόρτερ του ABC, Martin Bashir, ότι έδωσε στην Marion Jones πέντε διαφορετικές ουσίες για να έχει αυξημένη απόδοση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ. Τρία χρόνια αργότερα η Αμερικανίδα αθλήτρια παραδέχθηκε ότι έκανε χρήση στεροειδών.

2003: Γκολ με τη σέντρα

Ο Ronaldo πέτυχε το πιο γρήγορο γκολ στο ισπανικό πρωτάθλημα όταν σκόραρε στο 16ο δευτερόλεπτο το πρώτο τέρμα της Ρεάλ Μαδρίτης στο ντέρμπι με την Ατλέτικο (2-0).

2000: Έγραψε ιστορία

Ο 24χρονος Βραζιλιάνος Gustavo Kuerten νίκησε τον Andre Agassi στον τελικό του τουρνουά της Λισσαβόνας και έγινε ο πρώτος Νοτιοαμερικανός τενίστας που ανέβηκε στο Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης.

1994: Τέλος καριέρας

Ο Αμερικανός ποδηλάτης Greg Le Mond, τρεις φορές νικητής του Tour de France, ανακοίνωσε την αποχώρησή του λόγω ασθένειας των μυών.

1989: Μοιραίο τροχαίο

Σκοτώθηκε ο σέντερ της Ρεάλ, Fernando Martin σε τροχαίο δυστύχημα έξω από τη Μαδρίτη.

1967: Σπουδαία επίδοση

Ο Αυστραλός Derek Clayton έγινε ο πρώτος αθλητής που έκανε επίδοση κάτω από 2 ώρες και 10 λεπτά στον Μαραθώνιο της Φοκουόκα (2:09.36).

1964: Ιδρύθηκε η Brondby

Ιδρύθηκε στη Δανία η ομάδα της Brondby με την ένωση δύο ποδοσφαιρικών σωματείων του Brondbyoster και του Brondbyvester. Οι δραστηριότητες της περιλάμβαναν και άλλα αθλήματα όπως χάντμπολ, γυμναστική και μπάντμιντον.

1956: Ονειρικό ντεμπούτο

Ο Wilt Chamberlain έκανε ντεμπούτο στο κολεγιακό πρωτάθλημα με το πανεπιστήμιο του Κάνσας σημειώνοντας 52 πόντους.

1924: Του πήραν την άδεια

Ο πυγμάχος Jack Sharkey έχασε την άδειά του μετά από απόφαση της Επιτροπής Πυγμαχίας της Νέας Υόρκης επειδή χτύπησε σε αγώνα τον διαιτητή Eddie Purdy.

1855: Ακόμα… δέρνονται!

Διεξάχθηκε ο μεγαλύτερος σε διάρκεια (6 ώρες και 15 λεπτά) καταγεγραμμένος αγώνας πυγμαχίας χωρίς γάντια μεταξύ των James Kelly και Jonathan Smith στην Μελβούρνη της Αυστραλίας.