HomeSliderΣαν σήμερα στον αθλητισμό (13/2)

Σαν σήμερα στον αθλητισμό (13/2)

1999: Απεβίωσε ο Kovasic

Πέθανε από καρκίνο στο Ζάγκρεμπ ο Κροάτης Dragan Kovasic, ένας από τους μεγαλύτερους μπασκετμπολίστες της Ευρώπης. Ήταν 4ος σκόρερ όλων των εποχών στο κροατικό Πρωτάθλημα, ενώ με την Εθνική έπαιξε 104 φορές και σημείωσε 807 πόντους.

1999: Αναδρομικό Fair Play

Στο 75ο λεπτό του αγώνα Κυπέλλου ανάμεσα στην Άρσεναλ και τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ οι παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας έβγαλαν την μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου για να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στον συμπαίκτη τους Lee Morris. Οι παίκτες της Άρσεναλ δεν εφάρμοσαν το «fair play» και στην επαναφορά της μπάλας ο Kanu τροφοδότησε τον Overmars, ο οποίος σκόραρε. Ο προπονητής της Άρσεναλ, Arsene Wenger και ο αντιπρόεδρος του συλλόγου David Dane ζήτησαν επανάληψη του αγώνα και το αίτημα έγινε δεκτό από την αγγλική Ομοσπονδία. Ο αγώνας επαναλήφθηκε μετά από 3 ημέρες με νίκη της Άρσεναλ.

1988: Τελετή έναρξης

Άρχισαν οι 15οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες στο Κάλγκαρι του Καναδά, στους οποίους συμμετείχαν 1.113 αθλητές και 315 αθλήτριες από 57 κράτη σε 46 αγωνίσματα.

1983: Αλλαγή στην πυγμαχία

Το Παγκόσμιο Συμβούλιο Πυγμαχίας μείωσε τους γύρους από 15 σε 12.

1977: Πέθανε ο Καμπάνης

Πέθανε ο Νίκος Καμπάνης, πρόεδρος του Άρη Θεσσαλονίκης και εκδότης της εφημερίδας «Αθλητικά Νέα», που λίγο καιρό μετά θα σταματήσουν να κυκλοφορούν. Σε δική του πρωτοβουλία οφείλεται η κατασκευή της σκεπαστής κερκίδας στο γήπεδο του «Χαριλάου».

1977: Έκανε την αρχή

Ο Eric Heiden έγινε ο πρώτος Αμερικανός που κέρδισε το παγκόσμιο πρωτάθλημα στο πατινάζ ταχύτητας.

1923: Επαγγελματική ομάδα

Ιδρύθηκε η πρώτη επαγγελματική ομάδα μπάσκετ που αποτελείτο μόνο από μαύρους παίκτες με το όνομα «Renaissance».

1909: Ανίκητος…

Ο Walter Scott, τερματοφύλακας της Γκρίμσμπι Τάουν, απόκρουσε τρία πέναλτι στον αγώνα εναντίον της Μπάρνλεϊ, που επικράτησε με 2-0 σημειώνοντας το ένα τέρμα της με πέναλτι.