HomeΟΜΑΔΕΣΑνόρθωσηΣτον Κεραυνό το δεύτερο εισιτήριο για τους τελικούς του πρωταθλήματος

Στον Κεραυνό το δεύτερο εισιτήριο για τους τελικούς του πρωταθλήματος

Με διπλό πήρε τη νίκη και την πρόκριση για την τελική φάση των πλεϊ οφ του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Basket League ο Κεραυνός. Επικράτησε της Ανόρθωσης με 78-71 και κορυφαίο παίκτη τον Raynolds με 19 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Με δύο εύστοχες βολές ξεκίνησε το παιχνίδι και την Ανόρθωση να παίρνει προβάδισμα 2-0 στο 1’. Ο Κεραυνός γύρισε το παιχνίδι και με 9 σερί πόντους έκανε το 9-2 (4’). Με τρίποντο ο Raynolds στο 8’ έκανε το 21-14 για τον Κεραυνό, και με αυτό το σκορ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε τρίποντο με το καλημέρα της δεύτερης περιόδου, παίρνοντας προβάδισμα 10 πόντων (24-14), με την προσφυγική ομάδα να μειώνει στο 12’ σε 24-17. Η Ανόρθωση έπαιζε πιο επιθετικά, και με τις βολές του Τάλτον στο 15’ μείωσε σε 30-25, ενώ στο 18’ πήρε εκ νέου προβάδισμα με 33-32. Δεκατέσσερα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Χόρτον πέτυχε τρίποντο για το 37-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμά τους, και στο 23’ η διαφορά ανέβηκε στο +9 (45-36). Με τρίποντο του Στυλιανου στο 24’ η ομάδα του Στροβόλου μείωσε σε 45-42 και η περίοδος έληξε με σκορ 55-50. Στην τελευταία περίοδο ο Κεραυνός μπήκε πιο δυνατά. Με βολές του Chandler στο 36’ μείωσε σε 65-63, ενώ οι βολές του Raynolds στο 37’ έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (67-66). Η διαφορά ανέβηκε στο 38’ για το 75-67 και παρόλο που η Ανόρθωση προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, ο Κεραυνός νίκησε και πήρε την πρόκριση με 78-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-21, 37-34, 55-50, 78-71