HomeΣαν Σήμερα στον ΑθλητισμόΣαν Σήμερα: Παγκόσμιο ρεκόρ από τον Σοτομαγιόρ

Σαν Σήμερα: Παγκόσμιο ρεκόρ από τον Σοτομαγιόρ

Σαν σήμερα το 1988 ο Κουβανός Χαβιέρ Σοτομαγιόρ έκανε παγκόσμιο ρεκόρ στο ύψος με άλμα 2.43μ.

Διαβάστε τα σημαντικότερα γεγονότα που συνέβησαν σαν σήμερα:

2013: Κράτησε τα σκήπτρα

Η Ελλάδα νίκησε την Ισπανία με 8-5 στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στην Κωνσταντινούπολη και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στην υδατοσφαίριση νεανίδων, όπως και το 2011 στη Μαδρίτη. Κατέκτησε τον τίτλο για τρίτη φορά στην ιστορία του θεσμού (η πρώτη ήταν το 2001 στο Μάντσεστερ).

2002: Πρωταθλήτρια κόσμου

Η Γιουγκοσλαβία κατέκτησε την πρώτη θέση στο Μουντομπάσκετ της Ιντιανάπολις νικώντας την Αργεντινή 84-77 σε έναν συγκλονιστικό τελικό που κρίθηκε στην παράταση. Ήταν ο πέμπτος τίτλος και δεύτερος συνεχόμενος για τους «πλάβι».

1999: Γενικός αρχηγός

Ο John McEnroe ανέλαβε τα καθήκοντα του αρχηγού της εθνικής ομάδας τένις των ΗΠΑ στο τένις, διαδεχόμενος τον Tom Gullikson.

1990: Πρώτος τίτλος

Η Gabriela Sabatini κατέκτησε τον πρώτο της τίτλο σε Grand Slam όταν νίκησε στον τελικό του US Open την Steffi Graf με 2-0 (6-2, 7-6).

1988: «Πέταξε»…

Ο Κουβανός Javier Sotomayor έκανε παγκόσμιο ρεκόρ στο ύψος με άλμα 2.43μ.

1982: Νέα ρεκόρ…

Η Marita Koch, η Ulrike Meyfarth και ο Daley Thompson κατέρριψαν τα παγκόσμια ρεκόρ στα 400μ. (48.16), στο ύψος (2.02μ.) και στο δέκαθλο (8.743β.) αντίστοιχα, κατά τη διάρκεια του 13ου Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Στίβου στο ΟΑΚΑ.

1974: Έπεσε η αυλαία

Ολοκληρώθηκε το 11ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Αθλητισμού (ΕΠΑ) στο «Ολύμπικο» της Ρώμης. Για πρώτη φορά διεξάχθηκε το αγώνισμα 3.000μ. γυναικών.

1972: Αργυρό μετάλλιο

Ο Ηλίας Χατζηπαυλής κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία με σκάφη τύπου FINN με 71 βαθμούς ποινή έναντι 58 του πρώτου νικητή Γάλλου Serge Maury και 74.7 του τρίτου Ρώσου Viktor Potapov στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Μονάχου.

1961: Ευρύτερη νίκη

Η ΑΕΚ πέτυχε τη μεγαλύτερη εντός έδρας νίκη της στο ελληνικό πρωτάθλημα επί του Αιγάλεω με 8-0.

1888: Πρεμιέρα

Διεξάχθηκαν οι πρώτοι αγώνες της νεοσύστατης football league στην Αγγλία με καλύτερο τον αγώνα Derby – Bolton (6-3).

1868: Αγώνες στίβου

Δημιουργήθηκε το New York Athletic Club. Ταυτόχρονα, έγιναν οι πρώτοι ερασιτεχνικοί αγώνες στίβου, διατυπώθηκαν κανόνες για τους αγώνες και δημιουργήθηκε το πρώτο γήπεδο από ασβόλη.