HomeSliderΣαν σήμερα: Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε την 4η του Ευρωλίγκα

Σαν σήμερα: Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε την 4η του Ευρωλίγκα

Αναλυτικά όλα τα σημαντικά γεγονότα του σαν σήμερα:

2007: Έκλεισε καρέ

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το 4ο τρόπαιο στην Ευρωλίγκα νικώντας στον τελικό του Final
Four την CSKA Μόσχας με 93-91 στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης
αναδείχθηκε MVP της διοργάνωσης από τους εκπροσώπους του Τύπου και ο Φραγκίσκος
Αλβέρτης κατέκτησε το 4ο Κύπελλο Πρωταθλητριών και έφτασε στους 19 τίτλους (μαζί με
τα 8 Πρωταθλήματα Ελλάδος, 6 Κύπελλα και 1 Διηπειρωτικό).

2006: Τελευταίος αγώνας

Μετά από 93 χρόνια η Arsenal έδωσε τον τελευταίο της αγώνα στο Highbury νικώντας την
Wigan Athletic με 4-2 στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η λονδρέζικη ομάδα
μετακόμισε στο γειτονικό Emirates Stadium, χωρητικότητας 60.000 θέσεων, που κόστισε
600 εκ. ευρώ. Το ιστορικό Highbury κατεδαφίστηκε και στη θέση του δημιουργήθηκε πάρκο
και εμπορικό κέντρο.

1998: Σε ουδέτερο έδαφος

Για πρώτη φορά στην ιστορία ο τελικός του Κυπέλλου UEFA έγινε σε ουδέτερο γήπεδο. Η
Ίντερ νίκησε την Λάτσιο με 3-0 στο «Parc des Princes» στο Παρίσι.

1984: «Άνεμος»

Ο Carl Lewis έσπασε το φράγμα των 10 δευτερολέπτων στο 100μ. με 9.99 στο Χιούστον.

1980: Ντεμπούτο

Ο Νίκος Γκάλης έκανε ντεμπούτο στην Εθνική Ελλάδος στον αγώνα εναντίον της Σουηδίας
(71-79) στο Βεβέ της Ελβετίας για το Προολυμπιακό Τουρνουά.

1978: «Έφυγε» η Bleibtrey

Πέθανε σε ηλικία 76 ετών η Ethelda Bleibtrey, η κολυμβήτρια που κέρδισε τρία χρυσά
μετάλλια στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1920.

1976: Για μια φορά…

Για πρώτη και τελευταία φορά ο Βασίλης Χατζηπαναγής φόρεσε τη φανέλα της Εθνικής
Ελλάδας στο φιλικό αγώνα με την Πολωνία.

1961: Το πρώτο νταμπλ

Η Tottenham Hotspur νίκησε την Leicester City με 2-0 στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας
και έγινε η πρώτη ομάδα που έκανε νταμπλ.

1954: Ρεκόρ στο μίλι

Ο Άγγλος δρομέας Roger Bannister έγινε ο πρώτος αθλητής που έσπασε το φράγμα των
τεσσάρων λεπτών στο μίλι με επίδοση 3.59.4.

1860: Έγινε η αρχή

Ιδρύθηκε στο Σαν Φρανσίσκο το Olympic Club, ο πρώτος αθλητικός σύλλογος στις ΗΠΑ.