HomeΣαν Σήμερα στον ΑθλητισμόΣαν Σήμερα: Η τραγωδία του «Χέιζελ» (ΦΩΤΟΣ)

Σαν Σήμερα: Η τραγωδία του «Χέιζελ» (ΦΩΤΟΣ)

Η τραγωδία του Χέιζελ ήταν μια από τις χειρότερες ποδοσφαιρικές τραγωδίες. Συνέβη στις 29 Μαΐου του 1985 στο στάδιο «Χέιζελ» στις Βρυξέλλες στον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών μεταξύ της Γιουβέντους και της Λίβερπουλ.

1211033 25282815 2560 1440

Μόλις μία ώρα πριν από την προγραμματισμένη έναρξη του αγώνα, οι οπαδοί της αγγλικής ομάδας παραβιάζουν ένα κιγκλίδωμα που τους χώριζε από τους φιλάθλους της Γιουβέντους, οι οποίοι οπισθοχωρούν προς έναν τοίχο. Όσοι βρίσκονταν κοντά στον τοίχο συνεθλίβησαν από την πίεση χιλιάδων κόσμου. Ο τοίχος τελικά κατέρρευσε, ενώ πολλά άτομα αναρριχήθηκαν από πάνω με ασφάλεια. Πολλοί άλλοι, ωστόσο, έχασαν τη ζωή τους ή τραυματίστηκαν σοβαρά, γράφοντας μια από τις πιο μαύρες σελίδες στην ιστορία του ποδοσφαίρου, καθώς 39 άνθρωποι έχασαν την ζωή τους και πάνω από 600 τραυματίστηκαν. Το παιχνίδι τελικά διεξήχθη, παρά την καταστροφή, προκειμένου να αποφευχθεί περαιτέρω βία.

120202102707 heysel stadium disaster

Οι εθνικότητες των 39 οπαδών που έχασαν τη ζωή τους ήταν: 32 Ιταλοί οπαδοί της Γιουβέντους, 4 Βέλγοι, 2 Γάλλοι κι ένας Βορειοϊρλανδός.

Το γεγονός ότι υπαίτιοι της τραγωδίας υπήρξαν οι οπαδοί της αγγλικής ομάδας, οδήγησε την τότε πρωθυπουργό της Αγγλίας,  Μάργκαρετ Θάτσερ – σε συνεννόηση με την UEFA – στην απόφαση να αποκλείσει για 5 χρόνια όλους τους αγγλικούς συλλόγους από τις διοργανώσεις των ευρωπαϊκών διοργανώσεων, με εξαίρεση τη Λίβερπουλ, η οποία αποκλείστηκε για 6 χρόνια. Επίσης, μικρότερη τιμωρία επιβλήθηκε και στη Γιουβέντους, η οποία υποχρεώθηκε να δώσει ορισμένους εντός έδρας αγώνες στην επόμενη διοργάνωση του Κυπέλλου Πρωταθλητριών, κεκλεισμένων των θυρών.

CGJusehXEAAX Sb

Το στάδιο Χέιζελ στη συνέχεια ανακατασκευάστηκε, έγιναν βελτιωτικά έργα που προσέδωσαν τη μέγιστη δυνατή ασφάλεια, ενώ άλλαξε και η ονομασία του (ονομάζεται πλέον Στάδιο Βασιλιάς Μπωντουέν). Έντεκα χρόνια μετά την τραγωδία, το 1996, η UEFA διοργάνωσε σ’ αυτό το στάδιο τον τελικό του Κυπέλλου Κυπελλούχων.

292C94CB00000578 0 image a 39 1432893250604

2012: Πρώτος τίτλος

Ο Διομήδης Άργους κατέκτησε τον πρώτο του ευρωπαϊκό τίτλο (Challenge Cup) στο χάντμπολ, παρά την ήττα του με 22-20 από την ελβετική Βάκερ Τουν, καθώς νίκησε στον πρώτο αγώνα με 26-23.

2000: Τέλος εποχής

Ο Γιώργος Βαρδινογιάννης, ο μακροβιότερος πρόεδρος στην ιστορία της Α’ Εθνικής, αποχώρησε από την θέση του προέδρου της ΠΑΕ ΠΑΟ μετά από 21 χρόνια, στη διάρκεια των οποίων κατέκτησε 6 πρωταθλήματα και 9 κύπελλα, ενώ έφτασε δύο φορές στα ημιτελικά του Κυπέλλου Πρωταθλητριών.

1999: Απεβίωσε ο Oliveira

Πέθανε σε ηλικία 45 ετών ο Joγo Carlos de Oliveira, κάτοχος επί μια δεκαετία του παγκόσμιου ρεκόρ στο τριπλούν με 17.89μ. στους Παναμερικανικούς Αγώνες του Μεξικού το 1975.

1991: Πρωταθλητής Ευρώπης

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε την Μαρσέιγ με 5-3 στα πέναλτι (0-0) και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στο «Σαν Νίκολα» του Μπάρι.

1985: Μαύρη μέρα

Πριν από την έναρξη του τελικού του Κυπέλλου Πρωταθλητριών ανάμεσα στην Γιουβέντους και την Λίβερπουλ (1-0) 39 άνθρωποι ποδοπατήθηκαν και έχασαν την ζωή τους και άλλοι 145 τραυματίστηκαν στο στάδιο «Χέιζελ» των Βρυξελλών.

1974: Σήκωσε το τρόπαιο

Στον επαναληπτικό τελικό του Κυπέλλου UEFA, που διεξάχθηκε στο Ρότερνταμ, η Φέγενορντ νίκησε με 2-0 τη Τότεναμ και κατέκτησε το τρόπαιο, αφού το πρώτο παιχνίδι έληξε ισόπαλο 2-2.

1968: Πρώτη φορά…

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατέκτησε το Κύπελλο Πρωταθλητριών νικώντας την Μπενφίκα στο Wembley με 4-1. Ήταν η πρώτη φορά που αγγλική ομάδα κατέκτησε το τρόπαιο, έχοντας ως αστέρια τους Charlton, Law και George Best.

1953: Ράλι «Ακρόπολις»

Άρχισε το 1ο διεθνές Ράλι «Ακρόπολις», με 26 πληρώματα στην εκκίνηση, εκ των οποίων 7 διεθνή. Νικητής αναδείχθηκε ο Νίκος Παπαμιχαήλ με συνοδηγό τον Σπύρο Δημητράκο σε Jaguar XK 120. Μόνο έξι αυτοκίνητα τερμάτισαν.

1919: Την εκτόπισε

Η Βραζιλία νίκησε την κάτοχο του τροπαίου Ουρουγουάη στο Ρίο με 1-0 με τέρμα του Αρτούρ Φριντενράιχ και κατέκτησε το Κόπα Αμέρικα για πρώτη φορά φορά.