HomeΣαν Σήμερα στον ΑθλητισμόΣαν σήμερα: Η μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ επί της Τότεναμ

Σαν σήμερα: Η μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ επί της Τότεναμ

Σαν σήμερα το 2011 ο ΠΑΟΚ νίκησε την Τότεναμ στο Λονδίνο με 2-1, ενώ έπαιζε με 10 παίκτες για ένα ημίχρονο και προκρίθηκε στους »32» του Europa League. Ήταν η πρώτη νίκη ελληνικής ομάδας στην Αγγλία μετά από 35 χρόνια, καθώς το 1976 η ΑΕΚ κέρδισε την Ντέρμπι Κάουντι με 2-3

Διαβάστε πιο κάτω τι άλλο σημαντικό γεγονός έγινε σαν σήμερα στον αθλητισμό.

2011: Μεγάλη νίκη

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την Τότεναμ στο Λονδίνο με 2-1, ενώ έπαιζε με 10 παίκτες για ένα ημίχρονο και προκρίθηκε στους »32» του Europa League. Ήταν η πρώτη νίκη ελληνικής ομάδας στην Αγγλία μετά από 35 χρόνια, καθώς το 1976 η ΑΕΚ κέρδισε την Ντέρμπι Κάουντι με 2-3.

1999: «Καρέ» τίτλων

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έγινε η πρώτη αγγλική ομάδα που κατέκτησε το Διηπειρωτικό Κύπελλο νικώντας την βραζιλιάνικη Παλμέιρας με 1-0 με γκολ του Roy Keane στο Τόκιο. Ταυτόχρονα έφτασε στην κατάκτηση τεσσάρων τροπαίων σε μια χρονιά, αφού προηγήθηκε το πρωτάθλημα, το Κύπελλο και το Κύπελλο Πρωταθλητριών.

1998: Αλλαγές στο μπάσκετ

Η FIBA αποφάσισε την ελεύθερη διακίνηση παικτών από την περίοδο 1999-2000 σε διεθνείς αγώνες και επέτρεψε την μετατροπή των 30” σε 24” και των 6.25μ σε 6.75μ στο περιθώριο του ετήσιου All-Star Game που διεξάχθηκε στο Βερολίνο

1988: Τρίτος ξένος

Υπογράφτηκε η απόφαση για την συμμετοχή τρίτου ξένου στους αγώνες ποδοσφαίρου της Α’ Εθνικής.

1986: Πολλά κέρδη

Ο Ivan Lendl έγινε ο πρώτος τενίστας που τα συνολικά κέρδη στην καριέρα του ξεπέρασαν τα 10 εκατομμύρια δολάρια.

1979: Έκανε την αρχή

Ο Sugar Ray Leonard αναδείχθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του παγκόσμιος πρωταθλητής στην κατηγορία ημιβαρέων βαρών κερδίζοντας με νοκ άουτ τον Wilfred Benitez στον 15ο γύρο. Ο επονομαζόμενος «Bruce Lee» του μποξ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς του Μόντρεαλ το 1976 νικώντας τον Κουβανό Andres Aldama με 5-0. Αναδείχθηκε πρωταθλητής σε τρεις διαφορετικές κατηγορίες βαρών και χαρακτηρίστηκε ως ο πιο εμπορικός πυγμάχος στην ιστορία του αθλήματος.

1973: Μονοπώλειο…

Η Kathy Whitworth αναδείχθηκε «Γκόλφερ της χρονιάς» για έβδομη φορά σε οχτώ χρόνια!

1955: Άναψαν… φώτα

Χρησιμοποιήθηκαν για πρώτη φορά προβολείς σε διεθνή αγώνα ποδοσφαίρου στο Wembley, ανάμεσα στην Αγγλία και την Ισπανία (4-1).

1951: Μεταπολεμικό Ράλι

Δόθηκε η εκκίνηση του πρώτου μεταπολεμικού αγώνα αυτοκινήτου από το Θέατρο Ηρώδου Αττικού. Το «Ελληνικό Ράλι», διοργανώθηκε με χορηγία της Shell και έπειτα από πρωτοβουλία μερικών φίλων του αυτοκινήτου προς της ΕΛΠΑ. Ο Κώστας Σπηλιωτάκης με 6-κύλιδρη Jaguar, ξεκίνησε πρώτος τον αγώνα των δέκα αυτοκινήτων συνολικής διαδρομής 1.923 χλμ. Στο γήπεδο της Κηφισιάς τερμάτισε πρώτος ο Πέτρος Περατικός με FIAT 1400 με δεύτερο τον Σπηλιωτάκη μετά από αγώνα 43 ωρών, ενώ μέχρι το 1960, όταν εισάχθηκαν οι ειδικές διαδρομές, ο αγώνας διεξαγόταν χωρίς διακοπή.

1887: Για πρώτη φορά softball

Διεξάχθηκε στο Σικάγο ο πρώτος αγώνας softball που στην ουσία είναι παρόμοιο άθλημα με μπέιζμπολ σε κλειστό γήπεδο.

1872: Ιστορικός αγώνας

Έγινε ο πρώτος επίσημος διεθνής αγώνας στην ιστορία του ποδοσφαίρου μεταξύ Σκοτίας και Αγγλίας 0-0 στη Γλασκόβη. Προηγήθηκαν δύο ανεπίσημοι το 1870 και 1871 με παίκτες ως επί το πλείστον του ράγκμπι και με κανόνες παρμένους και από τα δύο σπορ.