HomeΣαν Σήμερα στον ΑθλητισμόΣαν σήμερα: Αγώνας μπάσκετ με τελικό σκορ 88-0!

Σαν σήμερα: Αγώνας μπάσκετ με τελικό σκορ 88-0!

2012: Έμειναν άποντες
Η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Hall High School (Ark.) νικά την αντίστοιχη του Little
Rock-Fair High School με 88-0 στον πρώτο αγώνα της σεζόν
1999: Αθλητής του αιώνα
Σε τελετή που έγινε στην Βιέννη, 30 χρόνια μετά την επίτευξη του 1.000ου τέρματος της
καριέρας του, ο Pele αναδείχθηκε ως ο «κορυφαίος αθλητής του αιώνα», μετά από
δημοψήφισμα που έκανε το διεθνές πρακτορείο Reuters. Δεύτερος στις προτιμήσεις ήταν
ο θρύλος της πυγμαχίας Muhammad Ali
1998: Νέο ρεκόρ
Ο Dragan Tarlac έσπασε το ρεκόρ των 1.008 πόντων σε ευρωπαϊκούς αγώνες που είχε ο
Στιβ Γιατζόγλου για περισσότερα από 10 χρόνια, καθώς με τους 16 πόντους που πέτυχε
στον εκτός έδρας αγώνα του Ολυμπιακού με την Ουλκέρ (69-79) για την Ευρωλίγκα
έφτασε τους 1.014.
1969: 1.000 γκολ
Ο Pele πέτυχε το 1.000ο γκολ της καριέρας του με πέναλτι στο 32ο λεπτό του αγώνα της
Σάντος με τη Βάσκο Ντα Γκάμα (2-1) στο «Μαρακανά», μπροστά σε 150.000 θεατές. Ο
αγώνας μεταδιδόταν ραδιοφωνικά και η εκτέλεση του πέναλτι διέκοψε την κυκλοφορία για
ένα λεπτό, ενώ ακολούθως χιλιάδες άνθρωποι βρήκαν στους δρόμους και πανηγύρισαν το
συμβάν χορεύοντας σάμπα.
1967: Τίτλος στο βόλεϊ
Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό μπροστά σε 10.000 θεατές στο Παναθηναϊκό
Στάδιο και αναδείχθηκε πρωταθλητής στο βόλεϊ για τρίτη συνεχόμενη περίοδο.
1965: Έχει γενέθλια
Γεννήθηκε ο πρώην ποδοσφαιριστής και νυν προπονητής Laurent Blanc. Είχε 97
συμμετοχές στην Εθνική Γαλλίας, στην οποία διετέλεσε και προπονητής (2010-2012).
Δούλεψε, επίσης, στην Μπορντό και στην Παρί Σεν Ζερμέν.
1958: Έπαιξαν σε γρασίδι
Εγκαινιάστηκε ο χλοοτάπητας στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας με τον φιλικό αγώνα
Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 0-1 (Υφαντής).
1950: Ήρωας…
Ενταφιάστηκε στην Αθήνα, στο νεκροταφείο του Ζωγράφου ο Μίμης Πιερράκος, ο παίκτης
του Παναθηναϊκού, που ήταν γνωστός και ως «Μπρακ» και σκοτώθηκε τον Νοέμβριο του
1940 (!) έξω από το Πόγραδετς κατά την διάρκεια του αλβανικού Μετώπου.
Αντιπροσωπεία της ομάδας του Παναθηναϊκού εντόπισε τον τάφο του παίκτη στην
Αλβανία και μεταφέρθηκαν τα οστά του στην Αθήνα.
1951: Εγκρίθηκε η μπάλα
Η λευκή μπάλα ποδοσφαίρου, την οποία εισήγαγε ο ιδιοκτήτης της Arsenal την δεκαετία
του ’30, εγκρίθηκε επίσημα από την Αγγλική Ομοσπονδία.
1932: Ακόμα βάζει…
Ο Joe Kershallo πέτυχε 71 πόντους και η ομάδα του West Liberty State College της West
Virginia νίκησε με 127-0 το Cedarville College σε αγώνα κολεγιακού πρωταθλήματος