HomeSliderΡετρό: 58 χρόνια μετά Ανόρθωση-Παρτιζάν

Ρετρό: 58 χρόνια μετά Ανόρθωση-Παρτιζάν

Πέρασαν 58 χρόνια για να ξαναβρεί στο δρόμο της η Ανόρθωση την Παρτιζάν Βελιγραδίου, η οποία ήταν και η πρώτη της αντίπαλος στα Κύπελλα Ευρώπης στο μακρινό 1963. Τότε η ομάδα της Αμμοχώστου εκπροσωπούσε την Κύπρο για πρώτη φορά στην Ευρώπη και στο Κύπελλο Πρωταθλητριών. Η Ανόρθωση ήταν επίσης και η πρώτη ομάδα που έπαιξε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ το 2008 και τότε είχε παίξει αντίπαλός της αγωνιζόμενος με τα χρώματα του Παναθηναϊκού ο τωρινός παίκτης της Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος.

Στις 11 Σεπτεμβρίου 1963 η Ανόρθωση πήρε το βάπτισμά της στο Κύπελλο Πρωταθλητριών ομάδων Ευρώπης αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας την πανίσχυρη τότε ομάδα της Γιουγκοσλαβίας, Παρτιζάν. Παίζοντας υπό το φως των προβολέων, κάτι το ασυνήθιστο για την Ανόρθωση, στάθηκε πολύ καλά στο γήπεδο και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 0-0. Στην επανάληψη δεν άντεξε, δέχθηκε τρία γκολ (Κοβάτσεβιτς 52′, 82′, Γκάλιτς 69′) και ηττήθηκε με 3-0.

Ο επαναληπτικός αγώνας διεξήχθη την 1η Οκτωβρίου 1963 στο στάδιο ΓΣΕ στην Αμμόχωστο (φέτος όμως ο αγώνας με την Παρτιζάν δεν μπορεί να διεξαχθεί εκεί, λόγω της συνεχιζόμενης εδώ και 47 χρόνια τουρκικής κατοχής της πόλης της Αμμοχώστου), το οποίο ήταν κατάμεστο από κόσμο. Όλες οι κερκίδες ήσαν γεμάτες αλλά και οι καρέκλες που τοποθετήθηκαν σε όλη την περίμετρο του γηπέδου στίβου του ΓΣΕ γέμισαν και αυτές με κόσμο. Η Παρτιζάν εισήλθε στο γήπεδο μαζί με τους παίκτες της Ανόρθωσης και οι δύο ομάδες γνώρισαν την αποθέωση. Ήταν μια μεγάλη και ιστορική στιγμή.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Τούρκος Χάκλες Γκουρούζ. Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε δύσκολη αποστολή αλλά προσπάθησε. Κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στο 22′ με βολίδα του Κοκκινή (έστρωσε την μπάλα με το στήθος έξω από την περιοχή και πριν αυτή κτυπήσει στο έδαφος, έφυγε από το πόδι του επιθετικού των «κυανολεύκων» μια κανονιά, ξετινάζοντας τα δίκτυα του άναυδου Σόκσιτς) και το ΓΣΕ σείστηκε από τους πανηγυρισμούς. Όμως το 1-0 κράτησε λίγο. Στο 25′ ο Γκάλιτς πέτυχε το 1-1 ύστερα από έξυπνο συνδυασμό έξω από την περιοχή και σουτ του σκόρερ. Στο δεύτερο ημίχρονο με φαλτσαριστό σουτ του Μπάγιτς στο 53′ πέτυχε το 2-1 και το τελικό 3-1 υπέρ της Παρτιζάν διαμόρφωσε ο Κοβάτσεβιτς στο 85′ με πέναλτι.

242113258 1180032429183342 3698184068683216383 n

Ανόρθωση: Αλέξανδρος Χαμπίδης «Πάπυρος», Πάμπος Χαραλάμπους, Χριστοφής Χριστοφή «Ττοφής», Μιχάλης Ιωάννου «Σιαήλης», Κώστας Πιερής, Άντης Κωνσταντίνου, Αντώνης Τσούκκας «Καράς», Μαυρίκιος Άσπρου, Πανίκος Ιακώβου, Κωστάκης Ανδρέου «Κοκκινής», Θωμάς Χ” Νικολάου.

Παρτιζάν: Σόκσιτς, Χασάναγκιτς, Ράσοβιτς, Μιχάηλοβιτς, Σόμπολατς, Μιλαντίνοβιτς, Μπάγιτς, Κοβάτσεβιτς, Μιλουντίνοβιτς, Γκάλιτς, Μπέσεγιατς.