HomeSliderΠρωτοχρονιάτικο κάζο για Μπαρτσελόνα στο ντέρμπι και… χέρι-χέρι με τη Ρεάλ!

Πρωτοχρονιάτικο κάζο για Μπαρτσελόνα στο ντέρμπι και… χέρι-χέρι με τη Ρεάλ!

Ξενέρωσε την Μπαρτσελόνα η Εσπανιόλ! Σε ένα ματς που ο Λαόθ μοίραζε κάρτες αβέρτα χάνοντας τον πλήρη έλεγχο του, οι «μπλαουγκράνα» δεν κατάφεραν να πετύχουν τον στόχο τους να ξεπεράσουν την Ρεάλ Μαδρίτης στην κατάταξη της La Liga και τώρα βρίσκεται ισόβαθμη με τη «βασίλισσα» στη πρώτη θέση. Ο Μάρκος Αλόνσο πέτυχε ένα γρήγορο γκολ δίνοντας το προβάδισμα στους Καταλανούς, ωστόσο, στο 73′ ο Χοσέλου ευστόχησε από την άσπρη βούλα και σχημάτισε το τελικό 1-1.

Κυρίαρχη η Μπαρτσελόνα στο πρώτου μισό της αναμέτρησης. Από νωρίς έδειξε τη διάθεση της να προηγηθεί και να μην αφήσει περιθώρια στην Εσπανιόλ να αναπτυχθεί. Ο Μάρκος Αλόνσο άνοιξε νωρίς το σκορ, πετυχαίνοντας το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα των «μπλαουγκράνα». Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ραφίνια, ο Κρίστενσεν βρήκε με τον κεφάλι τη μπάλα και σε δεύτερο χρόνο έκανε το ίδιο και ο Αλόνσο για να σκοράρει στο 7′. Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα προσπαθούσαν επανειλημμένα να διπλασιάσουν τα τέρματα τους χωρίς αποτέλεσμα. Ο Μελαμέδ έδωσε ελπίδες ισοφάρισης στους φιλοξενούμενους σουτάροντας ελάχιστα δίπλα από την εστία του Τερ Στέγκεν.

Από το πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους η Μπαρτσελόνα εμφάνισε παρόμοιο πρόσωπο με το πρώτο ημίχρονο. Κυκλοφορούσε όμορφα τη μπάλα, έστηνε επιθέσεις, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο Χοσέλου κέρδισε πέναλτι στο 71′ μετά από πάτημα του Μάρκος Αλόνσο μέσα στη περιοχή και το εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος δύο λεπτά αργότερα.

Η συνέχεια άνηκε στο Ματέου Λαόθ. Ο Ισπανός ρέφερι ξεκίνησε να μοιράζει κάρτες δεξιά και αριστερά, αποβάλλοντας πρώτα τον Τζόρντι Άλμπα στο 78ο λεπτό δίνοντας του δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε ένα λεπτό! Σε δευτερόλεπτα έδωσε δεύτερη κίτρινη και στον Σόοζα και απευθείας κόκκινη στον Καμπρέρα. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR, το οποίο τελικά πήρε πίσω την απευθείας του Καμπρέρα, με αποτέλεσμα να μείνουν και οι δύο ομάδες με 10 παίκτες, ισορροπώντας και πάλι το παιχνίδι. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, παρά τις όποιες προσπάθειες των παικτών την Μπαρτσελόνα να προηγηθούν ξανά και εκείνων της Εσπανιόλ να γυρίσουν πλήρως τον αγώνα.