HomeSliderΠροσπάθησε πολύ, αλλά δεν ήταν αρκετό...

Προσπάθησε πολύ, αλλά δεν ήταν αρκετό…

Ολοκληρώθηκε ο αγώνας μεταξύ Ανόρθωσης και Ραπίντ Βιέννης στο ”Αντώνης Παπαδόπουλος”, με το τελικό σκορ να είναι 2-1 υπέρ της Ανόρθωσης

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, προσπάθησε, κατάφερε να προηγηθεί με τον Λάφερτι σε ένα κρίσιμο χρονικά σημείο (45+2), αλλά το γκολ των Αυστριακών στο 64′ έβαλε ”ταφόπλακα” στα όνειρα της ομάδας της Αμμοχώστου για ανατροπή του σκορ του πρώτου αγώνα και πρόκρισης.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, η Ανόρθωση ήταν αρκετά καλύτερη, πιο επιθετική και με τον κόσμο της στο πλευρό της είχε 5-6 καλές ευκαιρίες να σκοράρει, κάτι το οποίο έκανε λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Λάφερτι.

Στο δεύτερο μέρος, ο αγώνας ήταν λίγο πιο ισορροπημένος, με την Ανόρθωση ωστόσο να έχει τεράστια ευκαιρία για το 2-0 μετά από εξαιρετική ενέργεια του Λάζαρου, ο οποίος όμως δεν είχε σύμμαχο το δοκάρι.

Στο 64ο λεπτό, ήρθε το γκολ της Ραπίντ το οποίο είχε μια δόση τύχης αφού προήλθε έπειτα από καράμπολα.

Η Ανόρθωση φυσικά, συνέχισε να προσπαθεί πολύ, ο Τιμούρ Κετσπάγια λίγο μετά το γκολ πραγματοποίησε διπλή αλλαγή για να φρεσκάρει την ομάδα.

Στο 88′ ήρθε και το δεύτερο γκολ για την ”Μεγάλη Κυρία” με τον Ρουσιά να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα από πολύ κοντά, έπειτα από ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα των Αυστριακών.

Το 2-1 ήταν και το τελικό σκορ με την ομάδα της Αμμοχώστου να παίρνει τη νίκη αλλά όχι και την πρόκριση.

Η Ανόρθωση, θα συνεχίσει το ευρωπαϊκό της ταξίδι, στα playoffs του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ, όπου και θα αντιμετωπίσει την  ισραηλινή Χάποελ Μπερ Σέβα η οποία πήρε την πρόκριση απέναντι στην Σλασκ Πολωνίας.