HomeΟΜΑΔΕΣΑΠΟΕΛΠρόκριση με ανατροπή για το ΑΠΟΕΛ

Πρόκριση με ανατροπή για το ΑΠΟΕΛ

Το ΑΠΟΕΛ κέρδισε με ανατροπή τον Άρη με 4-2 στο ΓΣΠ και πήρε την πρόκριση στην προημιτελική φάση του κυπέλλου Coca Cola.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ είχαν ένα εκπληκτικό δωδεκάλεπτο όπου πέτυχαν τα τρία τέρματα τους και στην επανάληψη προστάτεψαν με σχετική ευκολία το υπέρ τους αποτέλεσμα, ενώ πέτυχαν άλλο ένα.

Αποκλεισμός για τον Άρη που αν και ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση στην συνέχεια έπαθε μπλακ άουτ και μοιραία έχασε για πρώτη φορά φέτος από το ΑΠΟΕΛ.

Εκπληκτικό παιχνίδι στο α’ ημίχρονο με τις δύο ομάδες να δείχνουν από πολύ νωρίς πόσο ήθελαν να κερδίσουν και να πάρουν την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Ο Άρης αιφνιδίασε το ΑΠΟΕΛ μπαίνοντας πιο δυνατά στον αγώνα και δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία των γηπεδούχων.

Στο 3′ το σουτ που επιχείρησε ο Στεπίνσκι απέκρουσε ο Μπέλετς που ήταν σε ετοιμότητα. Ο Άρης 4 λεπτά αργότερα προειδοποίησε και πάλι όταν ο  Μπένγκστον με πολύ ωραία ντρίμπλα ελευθερώθηκε, έκανε το σουτ, αλλά ο Μπέλετς έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Το ΑΠΟΕΛ απάντησε στις ευκαιρίες αφού πρώτα στο 10′ ο Βανά Άλβες έδιωξε το ψηλοκρεμαστό σουτ του Σούσιτς, σε κόρνερ ενώ δύο λεπτά μετά έφτασε μία ανάσα από το τέρμα. Ο Νταουσβίλι με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Μαρκίνιος ο οποίος εντός περιοχής και σε πλεονεκτική θέση επιχείρησε το πλασέ με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω.

Ο Άρης είχε διπλή ευκαιρία στο 14′. Πρώτα ο Μπένγκστον από κοντά έκανε την κεφαλιά με τον Μπέλετς να αποκρούει και στην συνέχεια της φάσης ο Στρούσκι έκανε το σουτ, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ. Η υπεροχή του Άρη καρποφόρησε στο 18′ όταν ο Στεπίνσκι μέσα από την περιοχή έκανε εξαιρετικό πλάσε στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 26′ έχασαν τεράστια ευκαιρία να ζευγαρώσουν τα τέρματα τους.

Ο Ντβάλι έκανε λάθος στην άμυνα και ο Μπαμπίκα βρέθηκε απέναντι από τον Μπέλετς που απόκρουσε ασταθώς το πλασέ του πρώτου και στην συνέχεια η μπάλα επέστρεψε ξανά στον επιθετικό του Άρη που εξ επαφής και μόνος σε κενό τέρμα βρήκε το δοκάρι.

Και αφού ο Άρης δεν κατάφερνε να πετύχει δεύτερο τέρμα το ΑΠΟΕΛ έφτασε στην ισοφάριση στο 27′. Ο Σούσιτς από πλάγια έστειλε την μπάλα στην περιοχή εκεί όπου ο Κβιλιτάια με προβολή από πολύ κοντά έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Οι γηπεδούχοι πήραν τα πάνω τους μετά την ισοφάριση και στο 30′ λίγο έλειψε να κάνουν την ανατροπή. Ο Ντάλσιο εντός περιοχής πλάσαρε κι έστειλε την μπάλα έξω.

Το 2-1 δεν άργησε να έλθει για τους γηπεδούχους. Συγκεκριμένα στο 37′ ο Κβιλιτάια με δυνατό σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Ο Άρης πανικοβλήθηκε και δύο λεπτά αργότερα δέχθηκε και τρίτο τέρμα. Σειρά του Ντάλσιο να βρει τον δρόμο προς τα δίκτυα με πλασέ εντός περιοχής.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα του αγώνα στην επανάληψη καθώς δεν υπήρχαν αξιόλογες ευκαιρίες. Το ΑΠΟΕΛ όπως ήταν φυσιολογικό έδωσε χώρο στον Άρη και μέχρι το τέλος διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ του αποτέλεσμα. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι είχαν τη κατοχή της μπάλας αλλά αδυνατούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρία. Το ΑΠΟΕΛ έφτασε και σε τέταρτο τέρμα στο 82′ με τον Γιώργο Εφραίμ. Ο Άρης μείωσε στο πρώτο λεπτό καθυστερήσεων με τον Μποακί.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς, Φεράρι (89′ Γουϊλερ), Ντβάλι, Κρέσπο, Νταουσβίλι (87′ Σατσιάς, Ντάλσιο, Σαρφό, Μαρκίνιος (67′ Εφραίμ), Δώνης (67′ Ντονγκαλά), Κβιλιτάια (67′ Ηλία)

ΑΡΗΣ: Βανά Άλβες, Καζού (46′ Πηλέας), Μποακί, Μπρόρσον, Μουσούντα, Στρούσκι (58′ Μπράουν), Σόκε, Μπένγκτσον (46′ Μαγιαμπέλα), Μπαμπίκα (72′ Μονέ Πακέ), Στεπίνσκι, Γκομίς (46′ Κακόριν)

Σκόρερ: 27′, 37′ Κβιλιτάια, 39′ Ντάλσιο, 82′ Εφραίμ/ 18′ Στεπίνσκι, 90’+1′ Μποακί

Κίτρινες: Κβιλιτάια, Ντβάλι/ Στεπίνσκι, Μποακί, Μπρόρσον

Διαιτητές: Σιμόν Μαρτσίνιακ (Μιχάλης Σωτηρίου, Παύλος Γεωργίου), VAR: Τόμας Κβιατκόβσκι, AVAR: Ιωάννης Χριστοδούλου