HomeΟΜΑΔΕΣΟμόνοιαΠρόκριση για την Ομόνοια με ανατροπή

Πρόκριση για την Ομόνοια με ανατροπή

Με ανατροπή η Ομόνοια πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Coca Cola. Οι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν απέναντι στην Καρμιώτισσα να κερδίσουν με 2-1 αλλά στο τέλος εκείνο που μετρά είναι ότι πήραν το ζητούμενο που ήταν η πρόκριση. Η Καρμιώτισσα πήρε κεφάλι στο σκορ με το Ντούμπια που αξιοποίησε το σοβαρό λάθος του Γιούστε. Η Ομόνοια πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με τους Χούπερ (34′) και Μπρούνο (41′) πήρε κεφάλι στο σκορ.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ομόνοια μπήκε δυνατά στον αγώνα κρατούσε περισσότερο μπάλα και προσπαθούσε να φτάσει στο τέρμα. Οι «πράσινοι» δεν δημιούργησαν την μεγάλη ευκαιρία αλλά προειδοποίησαν εις διπλούν με Παπουλή και Χούπερ. Η Καρμιώτισσα είχε παθητικό ρόλο στα πρώτο δεκαπεντάλεπτο αλλά τρία λεπτά αργότερα βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Ο ταχύτατος Ντούμπια έκλεψε την μπάλα (λάθος πάσα του Γιούστε στον Μάθιους) μπήκε στην περιοχή και με σουτ από διαγώνια θέση έστειλε πρώτα την μπάλα στο δοκάρι και ακολούθως στα δίκτυα.

Η Ομόνοια έδειξε επηρεασμένη από το τέρμα που δέχθηκε και δεν μπορούσε να βγάλει αντίδραση. Σε μία ανύποπτη φάση όμως η γηπεδούχος ομάδα στο 34′ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με πανέμορφο τέρμα του Χούπερ. Ο επιθετικός της Ομόνοιας από πολύ μακριά σούταρε στην κίνηση αφού είδε εκτός θέσης τον Κνόμπλοχ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Η Ομόνοια δεν έμεινε μέχρι εκεί αφού στο 41′ με ανατροπή πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Χούπερ έδωσε την ασίστ στον Μπρούνο που με πλασέ από κοντά νίκησε τον Κνόμπλοχ και έκανε το 2-1.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν και ιδιαίτερα καλός αφού είχαμε πολλά φάουλ που ανάγκασαν τον διαιτητή να τιμωρήσει με κίτρινη κάρτα αρκετούς παίκτες και των δύο ομάδων. Η Καρμιώτισσα είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες γα να φέρει το παιχνίδι στα ίσα/ Συγκεκριμένα στο 54′ όταν ο Χούμποτσαν έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω. Στο 65′ ήταν η σειρά του Καλτσά που από κοντά δεν έκανε καλά το σουτ με τον Ουζόχο να αποκρούει. Ενδιάμεσα και συγκεκριμένα στο 61′ η Ομόνοια δημιούργησε ευκαιρία με τον Λοΐζου να μπαίνει στην περιοχή και να δίνει στον Παπουλή ο οποίος πλάσαρε, με την μπάλα να κτυπά σε αμυντικό και να πηγαίνει σε κόρνερ.

Ομόνοια: Ουζόχο, Μάθιους (72′ Ψάλτης), Γιούστε, Μίλετιτς, Κίτσος, Μιξ (85′ Κασάμα), Χαραλάμπους, Παπουλής (72′ Μπασιρού), Λοΐζου, Μπρούνο, Χούπερ (85′ Κακουλλής).

Καρμιώτισσα: Κνόμπλοχ, Τάντι, Μεντίμορετς, Χούμποτσαν, Σελούτσκα (59′ Αβραάμ), Οικονομίδης (46′ Μπεν Σαλάμ), Μαλόνε (85′ Ποντστάφσκι), Ντούμπια, Ελ Αλουχί, Καλτσάς (72′ Κουλιμπαλί), Ντούρις (72′ Ζελάγια).