HomeSliderΠρόκριση για Ίντερ με τεσσάρα στην Πλζεν και... στο Europa η Μπάρτσα!

Πρόκριση για Ίντερ με τεσσάρα στην Πλζεν και… στο Europa η Μπάρτσα!

Με μια τεσσάρα (4-0) στο Μιλάνο επί της αδύναμης Βικτόρια Πλζεν, η σαρωτική Ίντερ εξασφάλισε το εισιτήριο για τους «16» του Champions League και έστειλε… επίσημα τη Μπαρτσελόνα στο Europa League!

Αυτός που έκανε την… αρχή για τους Ιταλούς ήταν ο φορμαρισμένος Χένρικ Μχιταριάν. Λίγες μέρες μετά το τέρμα στις καθυστερήσεις που έδωσε το «διπλό» στη Φλωρεντία, ο Αρμένιος μετά από σέντρα του Μπαστόνι βρέθηκε ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι και άνοιξε το σκορ στο 35′.

Η Ίντερ φρόντισε να «καθαρίσει» τα πράγματα πριν το ημίχρονο και να πάει χαλαρή στη συνέχεια του ματς. Συγκεκριμένα στο 42′, ο Ντι Μάρκο έκανε τρομερό κοντρόλ μέσα στην περιοχή από μακρινή πάσα, έδωσε την ασίστ στον Τζέκο και αυτός από κοντά δεν αστόχησε σε σχεδόν κενή εστία.

Με τους παίκτες των φιλοξενούμενων να έχουν καταλάβει ότι δεν μπορεί να αλλάξει τίποτα, η χαλαρότητα βοήθησε τον Βόσνιο επιθετικό να σκοράρει ξανά! Αυτή τη φορά στο 66′, πήρε μια πάσα από τον Λαουτάρο Μαρτίνεζ και μέσα σε τέσσερις-πέντε αμυντικούς, κάρφωσε τη μπάλα στα δίκτυα.

O Λουκάκου πέρασε ως αλλαγή στο 83′ και τέσσερα λεπτά αργότερα… αποφάσισε να βάλει και αυτός ένα γκολ. Ο Βέλγος σέντερ φορ άλλαξε όμορφα τη μπάλα με τον Κορέα και με ένα δυνατό τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πηγή: sport-fm.gr