HomeSlider«Πράσινο» το ντέρμπι στην πετόσφαιρα

«Πράσινο» το ντέρμπι στην πετόσφαιρα

Με ανατροπή κέρδισε η Ομόνοια στο Αθλητικό Κέντρο «Θεμιστόκλειο» την Ανόρθωση στο μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής και παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Οι «πράσινοι» έφυγαν με τρίποντο από μια δύσκολη έδρα και έστειλαν νέα μηνύματα για την ποιότητα. Η Ανόρθωση που έπαιξε χωρίς τον V. Knezevic έχασε δεύτερο ντέρμπι στη σειρά και οπισθοχώρησε.

Η Ανόρθωση προηγήθηκε στο πρώτο σετ  11-09 και 16-12 και έλεγξε το σετ που κέρδισε 25-23 σε 27′ και άνοιξε το σκορ στο ντέρμπι κορυφής. Η Ομόνοια μπήκε πολύ καλύτερα στο δεύτερο σετ και βρέθηκε στο +6 03-09. Σχεδόν αμέσως η Ανόρθωση μείωσε σε 09-11. Οι «πράσινοι» ανέβηκαν και άλλο, και το σκορ διαμορφώθηκε σε 16-22 για να τελειώσουν το σετ στο 20-25  σε 27’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ. Η ομάδα του Σάββα Σάββα ήταν εξαιρετική στο τρίτο σετ με αποτέλεσμα να προηγηθεί 09-14. Η «Μεγάλη Κυρία» όμως ήταν ανθεκτική μειώνοντας στους τέσσερις πόντους 15-19, ενώ ισοφάρισε 20-20 σε ένα φοβερό σετ. Η Ομόνοια προηγήθηκε εκ νέου με 20-23 κερδίζοντας 21-25 σε 26’ και ανέτρεψε το σκορ. Η Ανόρθωση ήταν αποφασισμένη στο τέταρτο σετ και είχε μια μικρή διαφορά 11-08. Η Ομόνοια κατάφερε να «γυρίσει» τα δεδομένα και προηγήθηκε 22-23 για να ολοκληρώσει τον θρίαμβό της κερδίζοντας 23-25 σε 28′ και τον αγώνα με 1-3 σετ.

Ο Green Air Παφιακός συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία. Σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι κέρδισε την N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα με 1-3 σετ και έμεινε στην πρώτη θέση. Οι Παφίτες έδειξαν την ποιότητά τους, ενώ οι Βαρωσιώτες επανήλθαν σε καλές εμφανίσεις αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν κέρδος. Η Παφιακή ομάδα ήταν καλύτερη στο πρώτο σετ και επιβλήθηκε `19-25 σε 20’ ανοίγοντας το σκορ. Άλλο παιχνίδι ήταν το δεύτερο σετ με τους «ερυθρόλευκους» να αφηνιάζουν και να προηγούνται 15-09 και 20-13 κερδίζοντας τελικά 25-18 ισοφαρίζοντας σε 1-1 το σπουδαίο αγώνα σε 23’. Ο Green Air Παφιακός πήρε τα ηνία στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 03-06 και αύξησε σε 06-11 για να πάρει σκορ ασφαλείας 11-19 και σε 21’ κέρδισε 14-25 και το σκορ διαμορφώθηκε σε 1-2 σετ. Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα έπαιξε καλά στο τέταρτο σετ και βρέθηκε μπροστά με 13-09 και διατηρούσε το +4 15-11. Ο Green AirΠαφιακός αντέδρασε και με ένα εκπληκτικό ντεμαράζ κέρδισε με 23-25  εξασφαλίζοντας μια πολύτιμη νίκη με 1-3 σετ.

Με άνετο τρόπο η Αναγέννηση Δερύνειας ξεπέρασε το εμπόδιο της Ολυμπιάδας Φρενάρους, αφού οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-0 σετ (25-21, 26-24, 25-22). Με 3-1 σετ  (21-25, 19-25, 25-19, 22-25), κέρδισε η Ένωση Νέων Παραλιμνίου το ΑΠΟΕΛ εκτός έδρας.