HomeSlider«Πλήρωσε» τα λάθη της

«Πλήρωσε» τα λάθη της

Η Ανόρθωση ηττήθηκε από την Παρτιζάν στο ΓΣΠ με 2-0, στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa Conference League. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια «πλήρωσε» τα κενά που παρουσίασε στην άμυνα, ενώ από ένα σημείο και μετά δεν έβρισκε τις λύσεις ούτε και στην επίθεση. Μένινγκ (42′) και Γκόμες (68′) πέτυχαν τα γκολ της αναμέτρησης.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ανόρθωση να δείχνει διάθεση να παίξει επιθετικά. Η σέρβικη ομάδα ξεκίνησε μετά το πρώτο πεντάλεπτο να κάνει αισθητή την παρουσία της. Στο 12ο λεπτό ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε με δύναμη φάουλ από μακρινή απόσταση και ο τερματοφύλακας της Παρτιζάν, απομάκρυνε σωτήρια. Στο 15′ ο Λόρια έκανε σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Σέκιτς. Στο 36′ ο ίδιος παίκτης (Σέκιτς) βρήκε το δοκάρι με κεφαλιά και στο 41′ ο Χουσμπάουερ έκανε ωραίο διαγώνιο σουτ, το οποίο έφυγε έξω. Έτσι φτάσαμε στο 42ο λεπτό, όπου η Παρτιζάν άνοιξε το σκορ. Ο Μάρκοβιτς έκανε το σουτ, ο Λόρια αντέδρασε σωστά και ο Μένινγκ που ακολουθούσε τη φάση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 51′ η Παρτιζάν έχασε καλή ευκαιρία με τον Ρικάρντο Γκόμες. Ο Ουάρντα έχασε από απροσεξία την μπάλα και οι φιλοξενούμενοι ξεδιπλώθηκαν στην αντεπίθεση, με την μπάλα να φεύγει εκτός στόχου μετά το σουτ του Γκόμες. Στο 63ο λεπτό ο Ρισβάνης «έκλεψε» την μπάλα και έδωσε ωραία κάθετη πάσα στον Ντέλετιτς ο οποίος έκανε το τελείωμα, αλλά ο Α. Πόποβιτς έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ. Το 0-2 έγινε στο 68ο λεπτό με ωραίο γυριστό σουτ του Γκόμες και κάπου εκεί το παιχνίδι κρίθηκε.

Η ταυτότητα του αγώνα

Ανόρθωση: Λόρια, Κορρέα (72′ Καλτσάς), Αραγιούρι, Ρισβάνης, Κορέια (49′ Αβραάμ), Χουσμπάουερ (46′ Μπουσουλάζιτς), Αρτυματάς, Πόποβιτς, Χριστοδουλόπουλος, Ουάρντα (64′ Κατσαράβα), Ρουσιάς (46′ Ντέλετιτς)

Παρτιζάν: Α. Πόποβιτς, Σανιτσάνιν, Βούγιαζιτς, Νάτχο (64′ Γιόβιτς), Μένινγκ (64′ Γιόγιτς), Ρικάρντο Γκόμες (82′ Τέρζιτς), Ζντίελαρ, Σέκιτς, Μιλίκοβιτς, Ομπράντοβιτς, Μάρκοβιτς (72′ Χόλεντερ).

Σκόρερ: – / 42′ Μένινγκ, 68′ Γκόμες

Κίτρινες: Ουάρντα, Χριστοδουλόπουλος / Σέκιτς, Ζντίελαρ, Ομπράντοβιτς

Κόκκινες:

Διαιτητές: Πέτερ Γκίασγκαρντ (Βίκτορ Σκίτε, Γέσπερ Νταλ)

Η δεύτερη αγωνιστική είναι ορισμένη για τις 30 Σεπτεμβρίου. Η Ανόρθωση θα παίξει εκτός έδρας με την Γάνδη, η οποία χθες κέρδισε με 1-0 εκτός έδρας τη Φλόρα Ταλίν. Η Παρτιζάν θα φιλοξενήσει την ομάδα από την Εσθονία. Και οι δύο αγώνες θα ξεκινήσουν στις 19:45.