HomeSliderΠήρε το ντέρμπι και ανέβηκε στην κορυφή - 3η συνεχόμενη ήττα για το ΑΠΟΕΛ

Πήρε το ντέρμπι και ανέβηκε στην κορυφή – 3η συνεχόμενη ήττα για το ΑΠΟΕΛ

Απόλλωνας και ΑΠΟΕΛ, αγωνίστηκαν σήμερα το απόγευμα στο Τσίρειο Στάδιο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ, πήρε τη νίκη με 2-1 με τους 3 πολύτιμους βαθμούς ενόψει της συνέχειας.

Μόλις στο 2′ και την  πρώτη φάση του αγώνα, το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να προηγηθεί με την κοντινή κεφαλιά του Καρώ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Νατέλ αλλά ο Απόλλωνας μόλις 6 λεπτά αργότερα, στο 8′ απάντησε με ένα καταπληκτικό γκολ του Ζράντι από το ύψος της περιοχής.

Στο 18ο λεπτό, ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι, το οποίο όμως ο Πίττας δεν μετέτρεψε σε γκολ αφού γλίστρησε και έστειλε την μπάλα έξω.

Στο 45+1′, οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι κεφάλι στο σκορ, όταν ο Γιάνγκα από δεξιά ”έκοψε” την μπάλα προς τα μέσα και ο επερχόμενος Λούκας Σόουζα που έπεσε για τάκλιν, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Στο δεύτερο μέρος, το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε για την ισοφάριση, ωστόσο ο Απόλλωνας διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι, κράτησε το υπέρ του σκορ και μάλιστα στο 86′ είχε και δοκάρι έπειτα από κεφαλιά του Γουέλινγκτον.

Απόλλων (Α.Τσόρνιγκερ): Δημητρίου, Φιλιώτης (56′ Μαυρίας), Ρομπέρζ, Κατελάρης, Χαμάς (84′ Ουέλινγκτον), Ίλιεφ (84′ Αλεσάμι), Ζράντι, Κολ, Πίττας, Νταμπό (65′ Σπόλιαριτς), Γιάνγκα.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Σκουφέτ, Τσεμπάκ, Καρώ, Σάντος (45+5′ Σάβιτς), Γουίλερ (69′ Ζαμπάλα), Νταουσβίλι (69′ Λουντέμο), Σόουζα, Ντανίλο (46′ Μάγκλιτσα), Οκριασβίλι, Νατέλ, Κβιλιτάια (79′ Γεωργίου).

Κίτρινες: Ζράντι, Αλεσάμι / Οκριασβίλι, Ζαμπάλα

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας

VAR: Δημητρίου Βασίλης