HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΠήρε το ντέρμπι η ΑΕΛ!

Πήρε το ντέρμπι η ΑΕΛ!

«Γαλαζοκίτρινο» ήταν το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Η Robo Markets ΑΕΛ επικράτησε στο Αθλητικό Κέντρο «νίκος Σολομωνίδης» της Ανορθώσεως με 3-0 σετ. Με τη νίκη αυτή οι «γαλαζοκίτρινες» έμειναν πρώτες με ρεκόρ 07-01 με 21 βαθμούς. Αντίθετα, η Ανόρθωσις έμεινε στο -15 από την κορυφή με 2 όμως αγώνες λιγότερους και η προσπάθειά της δυσκολεύει πολύ.

Η εικόνα του αγώνα ήταν πάνω – κάτω η ίδια και στα τρία σετ με τις δυο ομάδες να ξεκινούν καλά, αλλά στη συνέχεια την Robo Markets ΑΕΛ να ξεφεύγει με «όπλο» το σέρβις και την επίθεση.

Το ντέρμπι άρχισε με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβληθούν. Μετά το 05-05 η Robo Markets ΑΕΛ έτρεξε ένα μικρό σερί και προηγήθηκε 10-07 και 12-08. Σταδιακά, οι «γαλαζοκίτρινες» αύξησαν τη διαφορά για να προηγηθούν 17-09 και με το σκορ στο 18-11 έλεγχε τον αγώνα πλήρως. Oι Λεμεσιανές προηγήθηκαν με +9 22-13 και κέρδισαν 25-15 σε 20’  κερδίζοντας με 1-0 σετ.

Η Ανόρθωσις άρχισε καλύτερα στο δεύτερο σετ και πήρε τους πρώτους δυο πόντους 0-2, αλλά η RoboMarkets ΑΕΛ αντέδρασε και βρέθηκε μπροστά 04-03. Η Ανόρθωσις βρισκόταν κοντά στο σκορ, αλλά η RoboMarkets ΑΕΛ βρέθηκε στο +3 13-10.  Οι «γαλαζοκίτρινες» ήταν ανώτερες και το σκορ διαμορφώθηκε  στο 21-13 και το σετ ολοκληρώθηκε με 25-13 σε 21’

Το τρίτο σετ άρχισε με την Ανόρθωση να προηγείται, αλλά την Robo Markets ΑΕΛ να προηγείται εκ νέου 05-03 και τον Σέρβο κόουτς της Ανορθώσεως Al.Boscovicνα καλεί σε τάϊμ – άουτ. Παράλληλα, οι γηπεδούχες δημιούργησαν νταμπλ – σκορ 08-04. Η «Μεγάλη Κυρία» έδειξε αντίδραση μειώνοντας 09-07. Οι παίκτριες του Στ. Μασιά με δυνατό σέρβις και πολύ καλές επιθετικά ξέφυγαν εκ νέου 17-09 και το σετ έδειχνε να έχει «γαλαζοκίτρινο χρώμα». Με το +10 22-12 ο κόουτς των Λεμεσιανών Στέλιος Μασιάς προχώρησε σε αλλαγές περνώντας στον αγώνα τις Κατσουνωτού και Παναγιώτου. Ένα σερί 01-05 για την Ανόρθωση ανησύχησε τον Παφίτη κόουτς που κάλεσε τις αθλήτριές του στον πάγκο, αφού οι «κυανόλευκες» μείωσαν σε 23-19. Η Robo Markets ΑΕΛ τέλειωσε το σετ σε 24’ με 25-19 και τον αγώνα 3-0 σετ.

Robo Marketa ΑΕΛ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Da Silva, Παύλου, Σπύρου, Πεχλιβάνη, Στεφανίδου –Gryban, Janara – Λίμπερο 1: Κοκκή. Λίμπερο 2: Κωνσταντίνου –Αλλαγές: Κατσουωτού, Παναγιώτου.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (AL BOSCOVIC): Χαραλάμπους, Βασιλείου, Caetano, Βratuhhina, Ζεμπύλα, Ριαλά – Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές: Ειρ. Ιωάννου.

Στον άλλο αγώνα της ημέρας, ο Απόλλων επικράτησε με 3-0 (25-21, 25-19, 25-16) τηςLemesos Volleyball​​​​​​​.