HomeApp Push Notification''Πήρε'' το λεμεσιανό ντέρμπι ο Άρης !

”Πήρε” το λεμεσιανό ντέρμπι ο Άρης !

Ο Άρης, επικράτησε με 3-1 του Απόλλωνα στο στάδιο ”Αλφαμέγα” στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 20η αγωνιστική στροφή του πρωταθλήματος. Με τη νίκη του αυτή, ο Άρης αύξησε την διαφορά από τον συμπολίτη του στους πέντε βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλύτερα ήταν πιο κινητικός και απειλητικός και μόλις στο 6ο λεπτό είχε δοκάρι μετά από σουτ του Ουάρντα. Η ομάδα του Κωνσταντίνου Μακρίδη συνέχισε να είναι καλύτερη και να καταγράφει κι άλλες ευκαιρίες.

Στο 19ο λεπτό ο Άρης κατάφερε να σκοράρει όταν μετά από κόρνερ του Πηλέα, ο Στεπίνσκι έκανε την κεφαλιά, ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε, αλλά μπάλα πήγε στο δοκάρι και ο Γκομίς με προβολή από πολύ κοντά έκανε το 1-0. Ωστόσο μετά από έλεγχο του VAR το γκολ ακυρώθηκε για οφσαίντ.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Άρης ανέβασε ρυθμό, είχε ευκαιρίες και στο 30′ κατάφερε να προηγηθεί. Μετά από μεγάλο λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα αφού Πεϊμπέρνς και Αλεξάνταρ Γιοβάνοβιτς δεν συνεννοήθηκαν, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Γάλλου κεντρικού αμυντικού και ο Κακόριν ο οποίος ήταν κοντά στην φάση σκόραρε προ κενής εστίας για το 1-0.

Μάλιστα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η ΄΄ελαφρά ταξιαρχία΄΄ διπλασίασε τα τέρματά της όταν μετά από σουτ του Πηλέα εκτός περιοχής, η μπάλα χτύπησε σε σώματα και στρώθηκε στον Στεπίνσκι που από κοντά διπλασίασε τα γκολ του Άρη.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα ο Άρης διαχειριζόταν με σχετική άνεση το υπέρ του σκορ και μάλιστα έφτασε και κοντά στο 3-0 με τον Κακόριν να σουτάρει στο 70′ και τον Γιοβάνοβιτς όμως να αποκρούει.

Ο Απόλλωνας, κατάφερε στο 71′ να μειώσει το σκορ όταν μετά από ωραία προσπάθεια του Ζράντι ο οποίος έκανε το γύρισμα ο Μπρόρσον στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-1.

Ωστόσο, ο Άρης κέρδισε πέναλτι στο 80′ μετά από τάκλιν του Πεϊμπέρνς στον Μπαμπίκα. Ο Κακόριν ανέλαβε την εκτέλεση και στο 82ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-1 υπέρ της ομάδας του Αλεξέι Σπιλέφσκι.

Άρης (Α.Σπιλέφσκι): Βανά, Πηλέας (72′ Μποακί), Μπένγκτσον, Στεπίνσκι (57′ Μπαμπίκα), Γκομίς, Γιαγκό, Στρούσκι (57′ Μπράουν), Μουσούντα, Μπρόρσον, Κακόριν, Ζόκε.

Απόλλων (Κ.Μακρίδης): Α. Γιοβάνοβιτς, Β. Γιοβάνοβιτς (65′ Αρτυματάς), Πεϊμπέρνς (83′ Γιόστεν), Πίττας (76′ Ντιγκινί), Σπόλιαριτς, Βα (65′ Ζράντι), Χαμάς, Φιλιώτης, Σαχάρ, Ουάρντα (83′ Ίλιεφ), Χέντι.

Κίτρινες: Ζόκε, Μαγιαμπέλα / Σπόλιαριτς, Ίλιεφ

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
VAR: Ferreira De Campos Moreira Miguel Hugo Filipe