HomeSliderΠερίπατος για την Πάφος FC

Περίπατος για την Πάφος FC

Σε ένα παιχνίδι παράστασης για ένα ρόλο η Πάφος FC επικράτησε εύκολα της Καρμιώτισσας με 3-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης», στον εναρκτήριο αγώνα της 8ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta. Μπεριγκό (26’), Κούζικ (53’) και Βαλακάρι (53’) πέτυχαν τα γκολ για την παφιακή ομάδα, η οποία μετά τη νίκη αυτή ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας με έντεκα βαθμούς. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα της Πάφου. Το ντεμπούτο στον πάγκο της παφιακής ομάδας έκανε ο Ντμίτρο Μιχαϊλένκο. Η Καρμιώτισσα από την άλλη πλευρά έμεινε στην 11η θέση της βαθμολογίας με έξι βαθμούς.

Όσον αφορά τον αγώνα, η Πάφος FC ήταν από την αρχή του αγώνα το αφεντικό και έφτασε εύκολα στη νίκη. Η Καρμιώτισσα δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να γίνει ιδιαίτερα απειλητική.

Χωρίς κάτι το αξιόλογο κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 11’ και ήταν για την Πάφος FC. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Πάντσιον, ο Κβίντα έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Κυριακίδης απέκρουσε! Πέντε λεπτά αργότερα (16’) η ομάδα της Πάφου έφτασε και πάλι μία «ανάσα» από το γκολ όταν ο Βαλακάρι έφυγε πίσω από την άμυνα της Καμριώτισσας, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Το σουτ του Μπεριγκό στο 17’ πέρασε και αυτό έξω. Στο 21’ ο Κυριακίδης έδιωξε σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Κούζικ. Τελικά η πίεση της παφιακής ομάδας απέδωσε καρπούς στο 26’. Μετά από λάθος του Οικονόμου, ο Φουρ πήρε την μπάλα και την έστρωσε στον Μπεριγκό, ο οποίος από κοντά την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0!

Η Καρμιώτισσα ήταν ανήμπορη να αντιδράσει και η Πάφος FC έκανε το 2-0 στο 33’. Ο Μπεριγκό εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Χριστοφή και έστρωσε την μπάλα στον Κούζικ, που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0 με σουτ. Η ομάδα των Πολεμιδιών απείλησε για πρώτη φορά στον αγώνα στο 36’ με το σουτ του Ρομό, αλλά ο Ρούντκο απέκρουσε. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (40’) η Καρμιώτισσα έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Ρομό από καλή θέση έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Πάφος FC να προηγείται με 2-0 της Καρμιώτισσας.

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν παρόμοιο, με την ομάδα της Πάφου να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την Καρμιώτισσα απλά να μην μπορεί να αντιδράσει. Το 3-0 για την Πάφος FC ήρθε στο 53’ με το δυνατό σουτ του Βαλακάρι. Η παφιακή ομάδα έχασε σπουδαία ευκαιρία και για τέταρτο γκολ στο 67’. Ο Χριστοφή ανέτρεψε το Φουρ και ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι. Ο Βαλακάρι ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, ο Κυριακίδης απέκρουσε, ο Φινλανδός στην επαναφορά της μπάλας έκανε το σουτ, αλλά βρήκε το δοκάρι! Το σουτ του Ράκελς στο 79’ βρήκε επίσης το δοκάρι! Η Καρμιώτισσα στο 89’ έχασε την ευκαιρία να μειώσει όταν η κεφαλιά του Καπαρτή πέρασε έξω. Τέλος, στο 90+1’ ο Κυριακίδης απέκρουσε το σουτ του Ιάνοφ.

Πάφος FC: Ρούντκο, Αουρέλιο, Αραγιούρι (69’ Λελιούκιν), Κβίντα, Αντωνίου, Φουρ (82’ Γιάνοφ), Πάντσεον, Βαλακάρι, Κούζικ, Βα (69΄ Ράκελς), Μπεριγκό

Σκόρερ: 26’ Μπεριγκό, 33’ Κούζικ, 53’, Βαλακάρι

Κίτρινη: Βα, Πάντσεον, Αραγιούρι, Λελιούκιν

Κόκκινη:

Καρμιώτισσα: Κυριακίδης, Ευσταθίου, Οικονόμου (46’ Μαλεκκίδης), Ρόμο, Μ. Σάσι (46΄ Παχίπης), Ι. Σάσι, Χριστοφή, Πέρεζ, Καπαρτής, Χρίστου, ΡέινολντςΣκόρερ: –

Κίτρινη: Καπαρτής