HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑΠέρασμα Απόλλωνα από Πάφο

Πέρασμα Απόλλωνα από Πάφο

Ο ΑΠΟΠ υποδέχθηκε τον Απόλλωνα Λεμεσού για την 4η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν την τρίτη νίκη τους στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 87-79. Δεύτερη ήττα για τον ΑΠΟΠ σε τρεις αγώνες. MVP της αναμέτρησης ήταν ο Τζέφρι Άλλεν με 27 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Δυνατά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι παίρνοντας διαφορά 9 πόντων στο πρώτο μισό της περιόδου (17-8). Ο Απόλλωνας ισορρόπησε το παιχνίδι, με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί η περίοδος με το ισόπαλο 21-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΠ πήρε και πάλι ένα μικρό προβάδισμα, που κρατούσε σε όλη τη διάρκεια, μέχρι το ημίχρονο (44-40).

Ο Απόλλωνας παρουσιάστηκε καλύτερος στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου πήρε το προβάδισμα μέχρι τα μισά της περιόδου (50-54). Στη συνέχεια, σταδιακά, ανέβαζε την διαφορά μέχρι τους 17 πόντους (54-71). Ο ΑΠΟΠ προσπάθησε να επιστρέψει στην τελευταία περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 25-16, όμως ο Απόλλωνας κράτησε και πήρε τη νίκη με 87-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 44-40, 54-71, 79-87