HomeΔΙΕΘΝΗΝίκη και παραμένει ζωντανή για Champions League

Νίκη και παραμένει ζωντανή για Champions League

Χωρίς τον Έρλινγκ Χάαλαντ, που έμεινε εκτός λόγω τραυματισμού, η Ντόρτμουντ επικράτησε της Λειψίας, σε μία άτυπη πρόβα του τελικού κυπέλλου, με σκορ 3-2, ανέβηκε ξανά στην 4η θέση της Bundesilga και έμεινε «ζωντανή» στο κυνήγι μιας θέσης που οδηγεί στο Champions League.

Η Λειψία ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη στο ματς, με τον Χουάνγκ Χι-τσαν να χάνει πολύ καλή ευκαιρία για να σκοράρει στο 3′. Τελικά, αφού δεν τα κατάφερε ο Νοτιοκορεάτης, ο Μάρκο Ρόις άνοιξε το σκορ στιο 7ο λεπτό, δίνοντας το προβάδισμα στη Ντόρτμουντ. Ο Γερμανός μεσοεπιθετικός βρήκε δίχτυα σε μια πολύ όμορφη φάση, όπου ο Αζάρ με τακουνάκι του έστρωσε τη μπάλα και αυτός εκτέλεσε με δύναμη τον Γκουλάτσι για το 1-0. Παράλληλα, αυτό ήταν το 4ο του τέρμα του 31χρονου στις τελευταίες 6 αναμετρήσεις.

Στη συνέχεια η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς είχε ακόμη κάποιες καλές ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά το 1-0 παρέμεινε. Συγκεκριμένα, στο 31΄ ο Ορμπάν παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ με κεφαλιά, αλλά για καλή του τύχη η μπάλα έφυγε κόρνερ, ενώ στο 36ο λεπτό, ο Τζέιντον Σάντσο έφυγε στην αντεπίθεση μόνος του, βγήκε τετ-α-τετ αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό.

Με την αρχή του δεύτερου μέρους οι Βεστφαλοί χρειάστηκε να αλλάξουν τερματοφύλακα, καθώς ο Χιτς τραυματίστκε στο 42΄ και τη θέση του πήρε ο Μπούρκι. Αυτό δεν τους πτόησε πάντως και στο 51΄ σκόραραν ξανά, πέρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Σάντσο ήταν ο σκόρερ του 2-0, με τον Άγγλο εξτρέμ να νικά τον Γκουλάτσι με πολύ ωραίο τελείωμα.

Πηγή:sdna.gr