HomeSliderΠΑΟ: Μηδέν νίκες!

ΠΑΟ: Μηδέν νίκες!

Βαριά… άρρωστος ο Παναθηναϊκός που δεν κέρδισε ούτε τον Βόλο στο ΟΑΚΑ(1-1), έχοντας προηγηθεί με τον Καρλίτος στο 56′. Έχασε και πέναλτι ο επιθετικός του Παναθηναϊκού! Μηδέν νίκες, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες σε έξι αγώνες στο Πρωτάθλημα πλέον οι πράσινοι!

Ο ΠΑΟ πρόσπαθούσε αλλά δεν μπορούσε να γίνει… το αφεντικό στην αναμέτρηση. Είχε πάντως την πρώτη τελική στο ματς. Γύρισμα του Χατζηγιοβάννη στο 11′ για τον Καρλίτος, αυτός δεν έπιασε καλά το μονοκόμματο σουτ και έστειλε την μπάλα ψηλά, άουτ! Η απάντηση του Βόλου ήρθε στο επόμενο λεπτό. Ο Χατζηγιοβάννης έδωσε τον Ουάρντα, αυτός έστρωσε στον Φεράρι μέσα στην περιοχή, αλλά ο Διούδης εντυπωσιακά τον σταμάτησε! Επόμενη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 16′ και πάλι με τον Καρλίτος, αλλά αυτή τη φορά ο Γκαραβέλης τον σταμάτησε με τα πόδια! Μετά το 25′ ο Βόλος κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση στο ματς. Οι πράσινοι δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν με την μπάλα κάτω στα πόδια. Ενώ στο 30′ στο γέμισμα του Κουρμπέλη, ο Καρλίτος ήταν οφσάιντ και η προσπάθειά του… ακυρώθηκε! Τελευταία καλή στιγμή στα πρώτα 45 λεπτά, το σουτ του Μαουρίσιο στο 38′ το οποίο κόντραρε σε πόδι αμυντικού του Βόλου και πέρασε κόρνερ! Το οποίο (κόρνερ) πέρασε και αυτό – αλλά και όλα όσα στημένα κέρδισε ο ΠΑΟ, ανεκμετάλλευτο.

Και στο δεύτερο 45λεπτο δυσκολευόταν να αναπτυχθεί η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι. Το γκολ δεν ήρθε ούτε στο 54′ από το σημείο του πέναλτι! Ο Σάντσες βρέθηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή του Βόλου, σούταρε και η μπάλα βρήκε στο χέρι του… άλλου Σάντσες, των φιλοξενουμένων με τον Παπαπέτρου να δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα! Ο Καρλίτος ανέλαβε την εκτέλεση με τον Γκαραβέλη να αποκρούει! Αλλά στην εξέλιξη της φάσης, ο Μαουρίσιο έκανε το γέμισμα και ο επιθετικός του ΠΑΟ πήρε… εκδίκηση και με το κεφάλι έκανε το 1-0. Μετά το γκολ ο Παναθηναϊκός… έκατσε. Έσβησε. Παραδόθηκε στο γήπεδο και δεν μπόρεσε να κρατήσει μπάλα. H πρώτη αντίδραση του Βόλου ήρθε στο 63′ με τον Δουβίκα να σουτάρει από πλάγια θέση, με τον Διούδη να μπλοκάρει. Ενώ άστοχο ήταν το σουτ του Ριέστρα στο 67′. Στο 75′ ο Μαρτίνες πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά το γύρισμά του κόπηκε από τον Πούγγουρα. Όσο περνούσε η ώρα ο Βόλος πίεζε για την ισοφάριση. Στο 78′ ο Νίνης έφερε την μπάλα στην περιοχή, αλλά ο Διούδης εντυπωσιακά έδιωξε.

Ο Μακέντα από πλευράς γηπεδούχων, σε δύο περιπτώσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο άργησε να εκτελέσει από πλεονεκτική θέση και κόπηκε, σπαταλώντας την ευκαιρία να “κλειδώσει” τη νίκη. Και το πλήρωσε η ομάδα του καθώς στις καθυστερήσεις από μία βαθιά μπαλιά του Νίνη, ο Γκουαροτσένα γύρισε στην περιοχή, ο Σένκεφελντ δεν πήγε πάνω στην μπάλα πρώτος και ο Μπαρτόλο που είχε βγει σε θέση φορ με προβολή έκανε το 1-1 και σόκαρε τους πράσινους!

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ    : Διούδης, Σένκεφελντ, Σάντσες, Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης, Μαουρίσιο, Αϊτόρ(69′ Mολό), Μακέντα, Καρλίτος(75′ Μπουζούκης), Χατζηγιοβάννης

ΒΟΛΟΣ   : Γκαραβέλης, Σάντσες, Φεράρι, Κολόμπο, Τέκιο(74′ Νίνης), Μπαριέντος(77′ Μπαρτόλo), Ριέστρα, Ουάρντα, Μαρτίνες(90+3′ Κιάκος), Δουβίκας, Γκουαροτσένα(90+3′ Ντεντάκης)