HomeSliderΠανταχού παρών ο Άνταμ Λανγκ!

Πανταχού παρών ο Άνταμ Λανγκ!

Οκτώ ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας έχουν διεθνείς υποχρεώσεις με τον Άνταμ Λανγκ να συνεχίζει… απτόητος. Ο Ούγγρος αμυντικός αγωνίζεται ανελλιπώς ως βασικός τόσο με τους «πράσινους» όσο και την Εθνική της χώρας του σε όλες τις διοργανώσεις κατά την τρέχουσα περίοδο, με εξαίρεση το παιχνίδι πρωταθλήματος με την ΑΕΚ!

Την περασμένη Πέμπτη ο Λανγκ έπαιξε σε όλη τη διάρκεια του νικηφόρου αγώνα των Μαγυάρων με την Βουλγαρία (3-1) για τα πλέι οφ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Χθες Κυριακή πρόσθεσε άλλο ένα 90λεπτο στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Σερβία, για το Πρωτάθλημα Εθνών, που έληξε με νίκη της Ουγγαρίας (1-0). Την προσεχή Τετάρτη η Ουγγαρία θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Ρωσία για τη Β’ Κατηγορία του Πρωταθλήματος Εθνών, στο ντέρμπι του 3ου ομίλου. Η Ρωσία είναι επικεφαλής με 7 βαθμούς και η Ουγγαρία ακολουθεί στη 2η θέση με 6.

Όσον αφορά στους Κύπριους διεθνείς δύο εξ αυτών κατέγραψαν φουλ συμμετοχή στο παιχνίδι της Εθνικής με το Λουξεμβούργο (2-0 οι γηπεδούχοι). Πρόκειται για τον τερματοφύλακα Χαράλαμπο Κυριακίδη και τον Γιάννη Κούσουλο. Ο Μαρίνος Τζιωνής ξεκίνησε ως βασικός και αντικαταστάθηκε στο Β’ ημίχρονο, καταγράφοντας 45’ συμμετοχής, ενώ ο Λοΐζος Λοΐζου μπήκε ως αλλαγή στο τελευταίο τέταρτο (15’). Ο Ανδρόνικος Κακουλλής δεν χρησιμοποιήθηκε από τον ομοσπονδιακό προπονητή Γιόχαν Βάλεμ.

Η Εθνική Κύπρου θα αντιμετωπίσει αύριο (19:00) το Αζερμπαϊτζάν στην Αλβανία, για τον 1ο όμιλο Γ’ Κατηγορίας.

Τέλος, ο Νικόλας Παναγιώτου έπαιξε σε όλο το 90λεπτο του νικηφόρου εκτός έδρας αγώνα της Εθνικής Ελπίδων με την Λευκορωσία (2-1), ενώ ο Χαράλαμπος Χαραλάμπους δεν πήρε χρόνο συμμετοχής. Η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει αύριο Τρίτη (19:00) την Ολλανδία στην «ΑΕΚ Αρένα», για τον 7ο όμιλο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (Κ-21).