HomeSliderΠαλικαρίσιος βαθμός για τη Δόξα!

Παλικαρίσιος βαθμός για τη Δόξα!

Μετά από ένα χορταστικό παιχνίδι Δόξα Κατωκοπιάς και Καρμιώτισσα εξήλθαν ισόπαλες 3-3 στο Μακάρειο Στάδιο, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta. Η Καρμιώτισσα ήταν μπροστά στο σκορ με 3-1 μέχρι το 90’, αλλά η Δόξα με κατάφερε να ισοφαρίσει και πάρει το βαθμό. Η Δόξα έφτασε στους οκτώ βαθμούς, ενώ η Καρμιώτισσα τους έξι.

Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Στο 10’ σωστά ακυρώθηκε το γκολ που πέτυχε η Καρμιώτισσα με τον Χατζηβασίλη, καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ. Πέντε λεπτά αργότερα η Καρμιώτισσα απείλησε με το δυνατό σουτ του Ρομό, αλλά ο Σισκόφσκι απέκρουσε. Δύο λεπτά αργότερα (17΄) ο Ι. Σάσι έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα αφού κτύπησε στον Τραϊτσέφσκι στη συνέχεια βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε!

Η Δόξα απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με το σουτ του Ασαμόα στο 20’, το οποίο πέρασε έξω. Από εκεί και πέρα, χρειάστηκε να περιμένουμε μέχρι το 30’ για την επόμενη καλή στιγμή στον αγώνα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Εγγλέζου και κεφαλιά του Μουκτάρη, ο Τούμπας απέκρουσε. Η μπάλα κατέληξε στον Λουίς Κάρλος, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι! Τρία λεπτά αργότερα (33’) η Καρμιώτισσα κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά από λάθος του Εγγλέζου, ο Μ. Σάσι πήρε την μπάλα και με ιδανικό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0! Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Καρμιώτισσα να προηγείται της Δόξας Κατωκοπιάς με 1-0.

Στην επανάληψη η Καρμιώτισσα έκανε το 2-0 στο 50’ και πήρε σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Συγκεκριμένα, μετά από λάθος του Σισκόφσκι, ο Ρομό πήρε την μπάλα και με σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0! Το σουτ του Κίκας στο 55’ για τη Δόξα πέρασε έξω. Πέντε λεπτά αργότερα (60’) ήταν η σειρά της Καρμιώτισσας να απειλήσει όταν μετά από μπαλιά του Χριστοφή, ο Χατζηβασίλης έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Χριστοφή στο 61’. Τελικά η ομάδα των Πολεμιδιών πέτυχε το 3-0 στο 63’. Μετά από λάθος του Ασαμόα, ο Χατζηβασίλης ευνοήθηκε και από κοντά με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Δόξα πάντως δεν τα παράτησε και κατάφερε να μειώσει σε 3-1 στο 69’. Μετά από μπαλιά του Εγγλέζου, ο Κίκας από κοντά με πλασέ μείωσε σε 3-1 για την ομάδα της Κατωκοπιάς. Η Καρμιώτισσα στο 71’ θα μπορούσε να «κλειδώσει» το τρίποντο όταν ο Ι. Σάσι έκανε το σουτ από καλή θέση, αλλά ο Σισκόφσκι έδιωξε σε κόρνερ. Το σουτ του ΦΙρμίνο για τη Δόξα στο 78’ πέρασε έξω. Ο Ρομό βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά το σουτ που έκανε στο 85’ πέρασε έξω. Η Δόξα πάντως κατάφερε να μειώσει σε 3-2 στο 90’ με κεφαλιά του Σνατίκ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ολιβέιρα. Μάλιστα, η ομάδα της Κατωκοπιάς στο 90+2’ «άγγιξε» την ισοφάριση όταν ο Κίκας έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Τούμπας απέκρουσε εντυπωσιακά! Τελικά η Δόξα έφερε το ματς στα ίσα στο 90+3’ με τον Κίκας.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Μέσκα, Μουκτάρης, Χριστοφή, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς, Τραϊτσέφσκι (54’ Κίκας), Ολιβέιρα, Ασαμόα (68’ Καραμόκο), Λουίς Κάρλος (76’ Φιρμίνο), Σαντίκ

Σκόρερ: 69’, 90+3’ Κίκας, 90’ Σαντίκ

Κίτρινη: Μέσκα, Ολιβέιρα, Σακκάς

Κόκκινη: –

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Τούμπας, Χριστοφή, Μπαράνοφ, Οικονόμου (84’ Ευσταθίου), Μαλεκκίδης, Χρίστου, Ρέινολντς, Χατζηβασίλης (65’ Φράγκος), Μ. Σάσι, Ι. Σάσι (79’ Καπαρτής), Ρομό

Σκόρερ: 33’ Σάσι, 50’ Ρομό, 63’ Χατζηβασίλης

Κίτρινη: Μαλεκκίδης