HomeSliderΟΥΛΛΑ ΧΑΛΑΛΙ ΣΟΥ

ΟΥΛΛΑ ΧΑΛΑΛΙ ΣΟΥ

Η Εθνική μας ομάδα έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και πήρε το αποτέλεσμα που χρειαζόταν απέναντι στην ποιοτική Σλοβενία. Στο παιχνίδι που έγινε στο ΓΣΠ, οι διεθνείς μας κέρδισαν με 1-0, χάρη σε γκολ του Πίττα στο 42ο λεπτό.

Πολύ καλή εμφάνιση από όλους τους διεθνείς, που δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Μιχαήλ. Τρομερή εμφάνιση από όλους όσους βρέθηκαν στο γήπεδο, οι οποίοι δικαίωσαν τον Νίκο Κωστένογλου για τις επιλογές του.

Η Σλοβενία μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και θέλησε να κρατήσει ψηλά την μπάλα, δημιουργώντας προβλήματα στην άμυνα της Εθνικής μας ομάδας. Σε αυτό το χρονικό διάστημα (περίπου 10 λεπτά), δεν είδαμε κάποια μεγάλη ευκαιρία. Η ομάδα μας ανέβασε στροφές όσο περνούσε ο χρόνος και προσπαθούσε να φτάσει απειλητικά μπροστά από την εστία του Όπλακ. Μια ωραία προσπάθεια του Παπουλή και ένα μακρινό σουτ του Αρτυματά, ήταν οι καλύτερες φάσεις, μάχρι να φτάσουμε στο 36ο λεπτό. Σε εκείνο το χρονικό διάστημα η Σλοβενία έχασε την δική της καλή ευκαιρία. Ο Ίλισιτς έκανε καλή κίνηση από δεξιά, έδωσε στον Κούρτιτς κι αυτός έκανε το δυνατό σουτ. Η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Πίττα και πήγε προς την εστία του Μιχαήλ. Ο τερματογύλακας της ομάδας μας αντέδρασε σωστά και πέταξε την μπάλα σε κόρνερ.

Το γκολ ήρθε στο 42ο λεπτό και ήταν για την Εθνική μας ομάδα. Ο Πιέρος Σωτηρίου πήρε την μπάλα έπειτα από λάθος των Σλοβένων, έδωσε στον Παπουλή και αυτός είδε τον Πίττα ο οποίος βρισκόταν στο ύψος της περιοχής. Ο επιθετικός του Απόλλωνα έκανε εξαιρετική κίνηση και έφερε την μπάλα στο αριστερό του πόδι. Το σουτ που έκανε ήταν εντυπωσιακό και νίκησε τον Όπλακ, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί του “παραθυράκι”. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, παρά την ευκαιρία που είχαμε στο τέλος με τον Σωτηρίου να κάνει κάθετη πάσα προς τον Πίττα, αλλά ο Όπλακ βγήκε πρώτος στην μπάλα.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Εθνική μας προσπάθησε να κρατήσει μπάλα και να μην επιτρέψει στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν την εστία του Μιχαήλ. Η Εθνική μας ομάδας είχε πολύ καλές προϋποθέσεις για να πετύχει το δεύτερο γκολ. Στο 51ο λεπτό, ο Παπουλής “έκλεψε” την μπάλα και βρέθηκε σε ευνοϊκό σημείο έχοντας και την επιλογή του Πιέρου Σωτηρίου. Ο μέσος της Ομόνοιας επέλεξε να τελειώσει τη φάση και είδε τον Όπλακ να αποκρούει χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

Η καλή φάση για τους Σλοβένους ήρθε στο 75ο λεπτό με τον Κρνιγκόι να κάνει ωραία ενέργεια και γυριστό δυνατό σουτ, το οποίο έφυγε μακριά από την εστία του Μιχαήλ. Η Εθνική μας είχε τρομερή ευκαιρία στο 86′ με τον Πίττα, έπειτα από πάσα του Λοΐζου αλλά ο Όπλακ ήταν σε ετοιμότητα.

Κύπρος: Μιχαήλ, Αντωνίου, Σωτηρίου, Κούσουλος, Λαϊφης, N.Ιωάννου, Πίττας, Κάστανος (60′ Χάμπος), Αρτυματάς (90+3′ Γκόγκιτς), Παπουλής (82′ Λοΐζου), Σωτηρίου (90+3 Ηλία)

Σλοβενία: Όπλακ, Στογιάνοβιτς, Μπλάζιτς, Μπάιριτς, Μπάλκοβετς (81′ Κουτέρ), Κούρτιτς, Μπιγιόλ (58′ Κρνιγκόι), Λόβριτς (81′ Ζάχοβιτς), Ζάιτς (46′ Μποχάρ), Ίλισιτς, Κράμερ (58′ Βούκιτς)