HomeApp Push NotificationΌρθια στην Δανία η ΑΕΚ

Όρθια στην Δανία η ΑΕΚ

Κρατήθηκε όρθια στην Δανία η ΑΕΚ εξασφαλίζοντας ισοπαλία 1-1 απέναντι στην Μίντιλαντ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τον β’ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Η πρόκριση πλέον θα κριθεί την ερχόμενη Τρίτη στην Λάρνακα.

Η Μίντιλαντ ήταν καλύτερη από την ΑΕΚ, είχε δύο δοκάρια στο α’ ημίχρονο όπου θα μπορούσε να σκοράρει. Στην επανάληψη οι «κιτρινοπράσινοι» ισορρόπησαν τον αγώνα έφτιαξαν με την σειρά τους δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Ολατούντζι, ενώ βρήκαν τον δρόμο προς τα δίκτυα με τον Γκιούρτσο (81’). Η χαρά όμως της ΑΕΚ δεν κράτησε και πολύ καθώς η Μίντιλαντ στο 84’ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι όπως αναμενόταν η γηπεδούχος ομάδα και πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό δημιούργησε την πρώτη φάση για τέρμα. Συγκεκριμένα μετά από λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ ο Τσιλούφια μπήκε στην περιοχή έκανε το πλασέ αλλά ο τερματοφύλακας Πίριτς έδιωξε σωτήρια την μπάλα σε κόρνερ.

Η Μίντιλαντ συνέχισε να πιέζει και στο 7’ δημιούργησε και πάλι άλλη μία καλή ευκαιρία. Ο Τσιλούφια και πάλι με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Η ΑΕΚ φάνηκε αρχικά ότι χρειαζόταν χρόνο για να βρει τα πατήματα της και με την σειρά της δημιουργήσει επίσης δύο καλές ευκαιρίες. Στο 8’ ο Γκιούρτσο επιχείρησε το δυνατό σουτ με την μπάλα να περνά μόλις έξω.

Στο επόμενο λεπτό ο Φαράζ έκανε την σέντρα στην περιοχή με τον Ολατούντζι να κάνει το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα να περνά έξω. Την μεγαλύτερη φάση στον αγώνα δημιούργησε η Μίντιλαντ και συγκεκριμένα στο 12’. Ο Ντρέγερ με σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Πίριτς.

Η ΑΕΚ από εκείνο το σημείο και μετά ισορρόπησε κάπως τον αγώνα, με τους «κιτρινοπράσινους» να νιώθουν πιο άνετα στον αγωνιστικό χώρο ωστόσο δεν έφτιαξαν οποιαδήποτε καλή ευκαιρία. Η γηπεδούχος ομάδα στο 36’ σκόραρε με τον Τσιλούφια αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Μίντιλαντ είχε δεύτερο δοκάρι αυτή την φορά σε σουτ που επιχείρησε ο Εβάντερ.

Με πάρα πολύ καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ ξεκίνησε το β’ ημίχρονο. Στο 48’ ο Γκιούρτσο από πλάγια έκανε το παράλληλο γύρισμα αλλά ο Ολατούντζι από πολύ κοντά δεν κατάφερε να βρει την μπάλα και να την στείλει στα δίκτυα.

Και η επόμενη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι (56’) ανήκε για την ομάδα της Λάρνακας. Πρωταγωνιστής και πάλι ο Ολατούντζι ο οποίος από πλάγια μέσα στην περιοχή έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω. Οι «κιτρινοπράσινοι» φάνηκε ότι ήταν πιο απαιτητικοί, κρατούσαν περισσότερο την μπάλα, ενώ στην άμυνα έκλεισαν τους χώρους. Σταδιακά όμως η γηπεδούχος ομάδα ανέβασε ρυθμούς και προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες. Η ΑΕΚ όμως συνέχισε να κρατάει γερά στην άμυνα της και ταυτόχρονα να προσπαθεί στην επίθεση να βάλει δύσκολα στην γηπεδούχο ομάδα.

Η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί στο 81’ με τον Γκιούρτσο. Ο Ούγγρος έκανε τη σέντρα, η μπάλα πήρε κατεύθυνση προς την εστία και κατέληξε στα δίχτυα.

Η Μίντιλαντ όμως είχε άμεση αντίδραση καθώς τρία λεπτά αργότερα ισοφάρισε, αξιοποιώντας το λάθος του Πίριτς. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έκανε λανθασμένη έξοδο και ο Σβιατσένκο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ: Όλαφσον, Ντάλσγκααρντ, Σβιατσένκο, Ζουνίνιο, Άντερσον (59’ Θίκοσεν), Παουλίνιο (59’ Ντιρ), Ονιέντικα, Εβάντερ (44’ Τσάρλς), Ίσακσεν (75′ Καμπά), Τσιλούφια (59’ Λιντ), Ντρέγερ

ΑΕΚ: Πίριτς, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Χριστοφόρου (72’ Ροσάλες), Γκαρσία, Λέδες, Σανχούρχο, Γκιούρτσο (90′ Γκονζάλες), Φαράζ (82’ Μάμας), Τρισκόφσκι (83’ Άλτμαν), Ολατούντζι (72’ Λόπες)

Κίτρινες: Ονιέντικα, Τσάρλς/ Μιλίτσεβιτς, Πίριτς

Σκόρερ: 84’ Σβιατσένκο/ 81’ Γκιούρτσο